Glass Brothers posadili Armstronga na kolo Favorit. Dojel si pro zlato (a sklo)

Nahrávám video
Glass Brothers vystavují sklářskou poctu cyklistice
Zdroj: ČT24

Filipa a Lukáše Houdkovy spojuje kromě příbuzenského vztahu také posedlost sklem a cyklistikou. Pod značkou Glass Brothers vytvářejí světelné instalace ze starých kol. Lustry, lampy a další objekty nyní vystavují v pražské Galerii Kvalitář.

Jejich sklářský ateliér v Novém Boru je znám kvalitním řemeslným zpracováním i neustálým experimentováním s konstrukcemi a zpracováním skla. Práce Glass Brothers už zaujala třeba světového designéra Arika Levyho, módní značku Louis Vuitton nebo šejka, který si jejich lustrem nechal osvítit luxusní zámořskou jachtu. Tvorba Lukáše a Filipa Houdkových zdobí i soukromé rezidence v Miláně, Saint-Tropez nebo Chicagu.

Na aktuální pražské výstavě Posedlost recyklují staré vidlice, rámy, řídítka nebo řetězy z kol značky Favorit a kombinují je se sklem. To vše v duchu minimalismu a ve třech barevných tónech - zlaté, bílé a krystalicky čiré.

Cipollini jako lampa

Názvy jednotlivých děl věnovali bratři osobnostem světové silniční cyklistiky, které obdivují nejvíc. Vytvořili tak stokilový světelný objekt pojmenovaný podle Lance Armstronga nebo stojanovou lampu Mario. Základem svítidla inspirovaného Mariem Cipollinim je rám kola doplněný ručně broušeným sklem. 

Vedle cyklistiky se Glass Brothers odkazují i na výtvarné umění. Například na Kolo od bicyklu na stoličce, tedy první ready made Marcela Duchampa z roku 1913, reagují svou vlastní verzí z 24karátového zlata a broušeného krystalu. „Zároveň je inspirovaná i Alexanderem Calderem, který vytvářel kinetické plastiky. Tvrdil, že nepohyblivá plastika je mrtvá plastika,“ doplnil Lukáš Houdek. 

S návštěvníky Galerie Kvalitář se Glass Brothers o svou posedlost dělí do 21. září.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Na novém albu je hodně smrti i píseň o klimakteriu, říká Ester Pes Kočičková

Zpívající herečka, tak sebe samu označuje Ester Pes Kočičková. Momentálně se věnuje první disciplíně. Ve studiu Sono dokončuje zatím bezejmenné album šansonů. Hudbu složil klavírista a dlouholetý spolupracovník Luboš Nohavica, texty napsala sama.
před 17 hhodinami

VideoFilmové premiéry: Pravda a zrada, Made in EU či další Přání k narozeninám

Čtvrteční premiéry přinesly do tuzemských kin snímek Made in EU. Sociální drama bulharského režiséra Stefana Komandareva nabízí s kritickým odstupem pohled na kapitalismus, moderní otroctví a korupci v Bulharsku. Do dob druhé světové války se zase vrací americko-litevský snímek Pravda a zrada založený na skutečném osudu německého mladíka, který se musí rozhodnout, co to znamená být dobrým Němcem. Českou tvorbu zastupuje komediální Přání k narozeninám: Křtiny. Jde o volné pokračování příběhu z roku 2022 od režisérky Marty Ferencové, v hlavních rolích se i tentokrát objevují Eva Holubová, Jaroslav Dušek nebo Simona Babčáková.
před 18 hhodinami

Útok na Írán je „cool“, chce Bílý dům ukázat pomocí SpongeBoba či Call of Duty

Prezident USA Donald Trump rád komentuje dění pomocí memů. V nejnovější kampani se takhle Bílý dům pokouší americké veřejnosti „prodat“ útoky, které vedou Spojené státy spolu s Izraelem vůči Íránu. Záběry na skutečné zbraně a exploze ovšem administrativa USA „smontovala“ dohromady se scénami z Irona Mana, SpongeBoba či videohry Call of Duty. Kritici postupu namítají, že válka přece není akční střílečka.
včera v 06:30

Grand designérem roku 2025 je Krejčiřík, do Síně slávy vstoupila Eisler

Hlavním vítězem Ceny Czech Grand Design 2025 se stal Jiří Krejčiřík za kolekce svítidel a hudební nábytek. Do Síně slávy vstoupila designérka, architektka a pedagožka Eva Eisler. Celkem jedenáct ocenění, o nichž rozhodli porotci Akademie designu ČR, převzali designéři v pražském Stavovském divadle. V letošním dvacátém ročníku měly ceny podobu pečetních prstenů, které navrhl loňský hlavní vítěz, módní návrhář Jan Černý.
11. 3. 2026

Zajímá nás boj za pravdu, environmentální téma i Gen Z, říká ředitel Jednoho světa

Začíná filmový festival o lidských právech Jeden svět. Po pražské premiéře se přesune do šesti desítek dalších měst po celém Česku. Hlavní soutěžní sekce festivalu letos podle pořadatelů propojují naléhavá svědectví z krizových oblastí s osobními sondami do lidského nitra.
11. 3. 2026

VideoRozčiluje mě způsob, jak se o homosexualitě mluví, říká spisovatel Maňák

Spisovatel a literární vědec Vratislav Maňák vydal knihu S Wittgensteinem v gay sauně. V sociologických reportážích sleduje místa ve střední Evropě spojená s gay kulturou. Zmiňuje brněnskou operu či vídeňské sauny, ale i píseň Lucie Bílé Láska je láska. „Dlouhodobě mě rozčiluje, jakým způsobem se o homosexualitě mluví. Nejde o to, že by nebyla veřejné téma, s ohledem na kulturní války je queer identita diskutovaná dost, ale způsob, jakým je diskutovaná, mi přijde hodně reduktivní, protože gaye buď démonizujeme, bagatelizujeme nebo litujeme. Já jsem chtěl ukázat gay identitu a gay kulturu v širší plastičnosti,“ vysvětluje.
10. 3. 2026

Scorsese a DiCaprio točí v Česku, jsou dobrým PR pro filmové lokace

Martin Scorsese natáčí v Česku mysteriózní drama. Do hlavních rolí manželského páru obsadil Leonarda DiCapria a Jennifer Lawrenceovou. Přítomnost hvězdných jmen v tuzemsku poutá velkou pozornost. Zástupci českého filmového průmyslu míní, že filmaře ze světa do Česka přitahují lokace i profesionálové ve štábu, především ale filmové pobídky.
10. 3. 2026

VideoO Oscara usilují i tvůrci česko-dánského dokumentu Pan Nikdo proti Putinovi

Dvojice českých producentů v úterý odlétá do Los Angeles, kde se budou udílet ceny Oscar. Nominaci na zlatou sošku totiž získal česko-dánský dokument Pan Nikdo proti Putinovi. Od premiéry na festivalu Sundance už posbíral po světě řadu trofejí, naposledy ho ocenila britská filmová akademie. Oscarovou kampaň vedou Češi s Dány intenzivně už od září. Podpořili ji i oba státní filmové fondy. Tvůrci jsou tak už půl roku stále na cestách, aby film dostali k co nejvíce členům americké akademie. V polovině února se účastnili oběda pro nominované na Oscara, který se konal v Beverly Hills. Film tak mohli představit i hollywoodské elitě. Na akci se potkali a mluvili třeba s hercem Leonardem DiCapriem nebo Ethanem Hawkem. Nominovaný dokument představili také režisérovi Stevenu Spielbergovi. O tom, zda film cenu získá, se rozhodne v noci z 15. na 16. března. Na snímku spolupracovala i Česká televize.
10. 3. 2026
Načítání...