Vernisáž výstava Finále Ceny Jindřicha Chalupeckého 2017

Mezi skepsí a vizemi. Začalo výstavní finále Chalupeckého ceny

Romana Drdová, Dominik Gajarský, Martin Kohout, Richard Loskot a Viktorie Valocká - pět jmen, která by měl zaznamenat každý příznivec současného výtvarného umění. Pětici tvoří nominovaní na letošní Ceny Jindřicha Chalupeckého. Společně se nyní představují na výstavě Finále v Moravské galerii v Brně.

 

Kurátorka Karina Kottová o Finále: „Usilujeme o to, aby výstava Ceny Jindřicha Chalupeckého nebyla jenom výstavou mladých českých umělců, ale především sondou do mladého současného umění, jeho názorů na svět, který je rozpolcený mezi neschopností komunikovat, futuristickými vizemi a určitou skepsí.

Prezentovány jsou tu site specific projekty, tedy takové, jež vznikly přímo pro toto místo. Každý umělec nás přivádí do svébytného prostředí, které svým způsobem o podobných tématech vypovídá. Celá výstava působí architektonicky, zároveň je ale důvodem k zamyšlení a věřím, že i k estetickému potěšení.

Představujeme pětici finalistů, které vybrala mezinárodní porota, a zároveň ukazujeme tvorbu zahraničního hosta, významného německého umělce Clemense von Wedemeyera, který připravil nové dílo reagující na sbírky Moravské galerie.“

Video Události v kultuře
video

Kurátorka Karina Kottová o výstavě

Prestižní české ocenění pro umělce do 35 let získá jeden z pětice v listopadu. Výstava Finále 2017 potrvá ale v Pražákově paláci až do 14. ledna příštího roku.