Z Cannes sborově zaznívá: Já, Daniel Blake, si zasloužím Zlatou palmu

Pod devětašedesátou Zlatou palmu se schovali tvůrci francouzsko-britského filmu Já, Daniel Blake (I, Daniel Blake). Snímek režiséra Kena Loache je dramatem vypovídajícím o těžkých životních situacích obyčejných lidí, kteří se ocitají ve spárech sociální byrokracie. Nejlepší scénář a herce má íránský The Salesman. Nejlepší herečkou byla zvolena Jaclyn Jose za filipínské drama Ma' Rosa. Čestnou Zlatou palmu obdržel francouzský herec Jean-Pierre Léaud.

Já, Daniel Blake režiséra Kena Loache (uprostřed) má Zlatou palmu

Zdroj: ČTK/AP

Loach si novou sošku vystaví vedle té, kterou si ze stejného festivalu odvezl v roce 2006 za snímek Zvedá se vítr. Vítězný Já, Daniel Blake sleduje osudy truhláře z Newcastlu, který po těžkém úrazu poprvé potřebuje pomoc od státu. Životní cestu zkříží se svobodnou matkou Katie a jejími dvěma malými dětmi, která řeší problémy s bydlením. Oba se zaplétají do soukolí sociální byrokacie. 

Výsledky z Cannes vypadají v jednotlivých sekcích takto:

  • Cena Grand Prix: It's Just the End of the World, režie Xavier Dolan
  • Cena porotyAmerican Honey, režie: Andrea Arnold
  • Nejlepší režie: Cristian Mungiu za film Bacalaureat a Olivier Assayas za snímek Personal Shopper
  • Nejlepší scénář: The Salesman
  • Nejlepší herečka: Jaclyn Jose, film Ma' Rosa
  • Nejlepší herec: Shahab Hosseini, filme The Salesman 

Krátkometrážní sekci ovládl španělský režisér Juanjo Gimenez s dílkem Timecode.  

 Ve snímku Personal Shopper, na kterém se podíleli čeští koproducenti, hrála Kirsten Stewartová. Bylo možné ji spatřit také v zahajovacím snímku Woodyho Allena Café Society. Ředitel festivalu Thierry Fremaux herečku označil za hvězdu letošního ročníku. 

Zastoupení měla také česká kinematografie s novými snímky včetně jednoho koprodukčního česko-francouzského, ale také film z roku 1963 Ikarie XB1. Ta byla však spíš novinkou pro české publikum, v zahraničí totiž snímek slavil větší úspěch než ve vlastní domovině.

Video Zprávy ve 12
video

Zlatou palmu získal režisér Ken Loach

Zlatou palmu získal režisér Ken Loach

Umělecký ředitel festivalu ve Varech: Cannes nabídlo skvostné filmy

Události v kultuře: Cannes zaujal boj s byrokracií