Hašler, Burian, Werich, Kubišová... Divadlo Rokoko slaví sto let

Pražské Divadlo Rokoko letos slaví sté výročí existence. Městská divadla pražská, která v divadle působí, k jubileu připravila kvízy, soutěže, slevové akce nebo výstavu archivních fotografií. Herečka a zpěvačka Marta Kubišová již na konci října pokřtila unikátní publikaci, která mapuje umělecké aktivity této scény od počátků až po současnost.

Zákulisí pražského Divadla Rokoko
Zdroj: ČTK/Vondrouš Roman

Součástí oslav stoletého jubilea Divadla Rokoko je také výstava, která byla otevřena v galerii na rohu ulic Štěpánské a V Jámě. Fotografie a dokumenty připomínají nejvýznamnější éry divadla, jímž prošly desítky významných osobností včetně Ference Futuristy, Vlasty Buriana, Waldemara Matušky, Hany Hegerové či Václava Vosky.

Kabaretní scéna

Prvním ředitelem tehdy kabaretní scény s mezinárodním programem se stal Karel Hašler, později ho vystřídal například Eduard Bass, tehdy se tu poprvé objevili členové Červené sedmy. Dalšími šéfy byli Vendelín Budil či Jára Kohout. V roce 1935 se v Rokoku konala premiéra divadelní hry Voskovce a Wericha Balada z hadrů.

Video Studio 6
video

Petr Svojtka: V knize najdeme celých sto let Rokoka

Od druhé poloviny 50. let zde vystupoval kabaretní soubor Darka Vostřela, který s Jiřím Šaškem tvořil hlavní komickou dvojici. Na jevišti se střídaly pěvecké hvězdy včetně Evy Pilarové, skupiny Golden Kids, Waldemara Matušky a skupiny Olympic. Kuriozitou je, že Vostřelova skupina vzešla z Ústředního vojenského souboru letectva Vítězná křídla.

V lednu 1975 se Rokoko stalo součástí Městských divadel pražských, na jeho jevišti vystupovali Svatopluk Beneš, Stella Zázvorková, Boris Rösner, Naďa Konvalinková, Václav Postránecký a další oblíbení herci. V této době tu našlo útočiště i Kreslené divadlo Františka Kratochvíla nebo baletní skupina Pavla Šmoka, později Pražský komorní balet (1975 až 1979). V 90. letech zde krátce působil divadelní spolek Jakuba Špalka Kašpar a část souboru Činoherního studia z Ústí nad Labem.

Představení pro nezadané

V roce 2005 se Rokoko a Divadlo ABC opět staly společným subjektem. Herecký soubor Městských divadel pražských tu působí pod vedením ředitele Ondřeje Zajíce a uměleckého šéfa Petra Svojtky. Konají se tu také večírky, dámské jízdy a představení pro nezadané. I to expozice, kterou sestavila Justina Kašparová, bude připomínat až do 28. listopadu.

K jubileu Divadla Rokoko vydala na podzim Městská divadla pražská unikátní publikaci, která mapuje umělecké aktivity této scény od počátků až po současnost. Oslavy Rokoka vyvrcholí 12. prosince speciálním představením plným významných hostů. Titul slavnostního večera slibuje, že představí 100 let slavné scény ve 100 minutách.