Soud rozhodl v neprospěch majitelů pozemků u Jaroměře, město je blíž stavbě obchvatu

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové ve čtvrtek pravomocně potvrdil zamítnutí žaloby manželů Kučerových, kteří se domáhali zajištění přístupu na své pozemky u obce Hořenice na Náchodsku v blízkosti budoucího kruhového objezdu na začátku obchvatu Jaroměře. Žalovanými byly Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a ministerstvo dopravy. Manželé musí za obě instituce zaplatit náklady na odvolací řízení. Tímto soudním rozhodnutím tak státu odpadla jedna z překážek v pokračování stavby obchvatu.

Kučerovi se žalobou na ochranu držby domáhali naplnění takzvané služebnosti cesty. Obávají se toho, že až bude kruhový objezd dokončen, nedostanou se ke svým pozemkům po původní přístupové cestě. Usilovali o zákaz stavebních prací a terénních úprav souvisejících se stavbou části obchvatu do doby, než ŘSD zajistí k pozemkům sjezd.

„Žádné narušení pokojného stavu nebylo zaznamenáno. Je tu zjevná účelovost jednání žalobců. Služebnost cesty nedává smysl, vede odnikud nikam,“ řekl předseda senátu krajského soudu Pavel Moravec. Obě žalované instituce navrhly soudu žalobu zamítnout, protože podle nich kvalita práva cesty je zachována v běžné obecné rovině.

Se stížností proti vyvlastnění Kučerovi uspěli

Podle mluvčí soudu si Kučerovi v době přípravy stavebního povolení obchvatu v roce 2020 na svých dvou pozemcích, které byly v květnu 2021 zčásti vyvlastněny, zřídili obslužnou cestu ke svým zbývajícím pozemkům.

Vyvlastnění úspěšně napadli, rozhodnutí královéhradeckého krajského úřadu tamní krajský soud 21. července 2021 zrušil a vrátil úředníkům. Krajský úřad proti tomu podal koncem srpna kasační stížnost.

Před červencovým rozhodnutím krajského soudu se Kučerovi domáhali ochrany rušené držby u náchodského okresního soudu, který žalobu zamítl. Podle okresního soudu držba pozemků u Hořenic není stavbou obchvatu rušena, protože se na nich nestaví. Krajský soud se zabýval odvoláním žalobců proti tomuto rozhodnutí.

František Kučera (který je soudcem Vrchního soudu v Praze) vede se státem o pozemky kolem D11 sporů víc. U Hořenic by se měl obchvat napojovat na budovanou dálnici D11 a na nynější komunikaci. Podle právní zástupkyně Františka Kučery jsou zásadní dva spory, ostatní jsou k těmto přidružené. Jde o parcelu v místech plánovaného dálničního sjezdu a o kauzu týkající se větší části pozemků, jež stát potřebuje pro obchvat.

Obchvat bude přeložkou silnice I/33, od Hořenic povede severně od Jaroměře a u Velkého Třebešova se napojí na obchvat České Skalice. Dálnice D11 od roku 2017 končí na úrovni Hradce Králové, ve výstavbě jsou dva úseky do Jaroměře.