Řecku se daří. Půjčky měnovému fondu splácí rychleji

Řecko předčasně splatilo Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) další část půjček, a to v hodnotě 3,3 miliardy eur (zhruba 86 miliard korun). Oznámilo to řecké ministerstvo financí. Tento krok pomůže Aténám snížit náklady na správu dluhu, protože úvěry od MMF mají vyšší úroky, než v současnosti po Řecku požadují finanční trhy.

Řecký parlament
Zdroj: Reuters Autor: ALKIS KONSTANTINIDIS

„Snižuje to úrokovou sazbu a měnová rizika,“ uvedlo ministerstvo. „Zároveň to zlepšuje klíčové ukazatele udržitelnosti dluhu,“ dodalo.

Transakci začátkem tohoto měsíce schválil Evropský stabilizační mechanismus (ESM), který funguje jako záchranný fond eurozóny. Atény ještě MMF dluží 1,5 miliardy eur, které mají splatit do roku 2024, napsala agentura Reuters.

Řecko se v roce 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat mezinárodní věřitele o úvěrovou pomoc. Země obdržela od eurozóny a MMF tři záchranné balíky v celkové hodnotě 280 miliard eur (7,3 bilionu korun). Poslední záchranný program skončil v srpnu 2018, od té doby si Atény půjčují na finančních trzích.