Americká ministryně financí svolala kvůli kauze GameStop schůzku s regulátory

Šéfka americké státní pokladny Janet Yellenová svolala schůzku s představiteli regulačních úřadů a centrální banky (Fed). Chce na ní detailněji probrat prudké výkyvy cen akcií a dalších aktiv, které v posledních týdnech vyvolala kauza GameStop. Podle tiskových agentur zřejmě také padnou návrhy na přísnější regulaci hedgeových fondů, drobných investorů i makléřských firem.

Yellenová před schůzkou se zástupci Komise pro cenné papíry (SEC), Fedu a Komise pro obchodování s termínovými kontrakty na komodity (CFTC) uvedla, že než budou zavedena případná opatření, chtějí všichni tito lidé důkladně porozumět mánii kolem GameStopu.

Akcie firmy GameStop, což je prodejce videoher, se ještě na začátku roku prodávaly zhruba za 17 dolarů, minulý týden se však jejich cena vyšplhala až na 483 dolarů. Prudký nárůst způsobili svými koordinovanými nákupy drobní investoři, kteří tak přivodili rozsáhlé ztráty velkým investičním fondům sázejícím na pokles ceny. Podobný postup se opakoval také u jiných akcií a rovněž u stříbra.

Otázky vzbudil přístup některých makléřských firem, například společnosti Robinhood. Ty z obavy, že kvůli nenadálým výkyvům a nárůstu objemu obchodů nebudou mít dostatek hotovosti na vypořádání obchodů, pak investorům znemožnily vybrané akcie nakupovat. Bublina nazvaná Reddit Rallye podle sociální sítě, kde se drobní investoři na obchodech domlouvali, následně splaskla a způsobila mnohým z nich značné ztráty.

„Skutečně se musíme ujistit, že naše finanční trhy fungují správně, efektivně a že investory chrání,“ řekla ministryně před schůzkou v pořadu Good Morning America (Dobré ráno Ameriko) televize ABC.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Europoslanci schválili postupný zákaz dovozu ruského plynu

Evropský parlament (EP) ve středu ve Štrasburku schválil zákaz dovozu ruského plynu do Evropy nejpozději do podzimu roku 2027. Nařízení se týká zkapalněného zemního plynu (LNG), jehož dovoz by měl skončit nejpozději k 1. lednu 2027, i dovozu potrubního plynu, kdy je nejzazší termín za určitých podmínek 1. listopadu téhož roku.
17. 12. 2025Aktualizováno17. 12. 2025

Spotřeba uhlí bude letos rekordní, předpovídá agentura IEA

Spotřeba uhlí bude letos opět rekordní, proti loňsku se zvýší o půl procenta a dosáhne 8,85 miliardy tun. Částečně je to způsobeno politikou vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ve svém výhledu o vývoji poptávky po tomto palivu to píše Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Spalování uhlí je přitom jedním z největších zdrojů skleníkových plynů, které významně přispívají ke změně klimatu.
17. 12. 2025

Přesunutí poplatků za zelené zdroje je dle Davida správné. Na dluh, míní Hladík

„Nepochybuji o tom, že to je krok správným směrem, ale nebude to stačit,“ reagoval europoslanec Ivan David (SPD) na krok vlády, která počítá s tím, že bude ze státního rozpočtu hradit poplatky za obnovitelné zdroje energie. Vyjít by to mělo na sedmnáct miliard korun, což bude každoročně na dluh budoucích generací, varoval exministr životního prostředí a poslanec Petr Hladík (KDU-ČSL). Vyzval k pomoci energeticky náročným odvětvím. Převedení poplatků na stát je podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje „extrémně důležitý krok“ pro energeticky náročný průmysl, po němž svaz volal mnoho let. Pozvání do Událostí, komentářů přijala také ředitelka Masarykova ústavu vyšších studií ČVUT Vladimíra Dvořáková. Moderoval Daniel Takáč.
17. 12. 2025

EK zmírnila plán na zákaz prodeje automobilů se spalovacími motory

Evropská komise (EK) zmírnila plán na zákaz prodeje automobilů se spalovacími motory v Evropské unii od roku 2035. Nový návrh požaduje, aby se emise oxidu uhličitého (CO2) u nových aut snížily o devadesát procent proti úrovni z roku 2021, tedy nikoli o sto procent, jak bylo původně plánováno.
16. 12. 2025Aktualizováno16. 12. 2025
Načítání...