Google versus Evropská komise. Tribunál řeší první ze série pokut pro internetový gigant

Právníci internetové společnosti Google a Evropské komise (EK) svedli před tribunálem Soudního dvora Evropské unie první souboj o osud pokuty, kterou Brusel americké firmě vyměřil za zneužívání jejího postavení na trhu. Google tvrdí, že Komise vysokým finančním postihem brání firmě v inovacích. Advokáti Komise ale oponují, že největší světový vyhledávač nezákonně omezuje konkurenci.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Spor o první z pokut Evropské komise pro Google

Třídenní jednání se týká jedné ze tří pokut v celkové výši 8,25 miliardy eur (asi 210 miliard korun), které americký gigant v posledních letech od Komise dostal. Google se na soud obrátil kvůli postihu 2,4 miliardy eur, který dostal za to, že podle Bruselu zvýhodňuje vlastní srovnávač cen před programy jiných firem.

„Zákon o hospodářské soutěži nežádá po Googlu, aby potlačoval inovace nebo omezoval kvalitu proto, aby vyhověl konkurentům,“ řekl podle agentury Reuters pětičlennému soudnímu senátu advokát americké firmy Thomas Graaf. Google podle něj nezvýhodňuje svůj srovnávač cen, nýbrž těží z jeho inovativnosti.

Právní zástupce Komise Nicholas Khan tento argument odmítl a řekl, že Google nedával ostatním srovnávačům cen rovnocenné technické podmínky.

Komise po vyměření pokuty v roce 2017 firmu vyzvala, aby poskytla konkurentům v rámci svého vyhledávače stejné podmínky. Místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová však v listopadu dostala od čtyř desítek srovnávačů cen z jednadvaceti unijních zemí podnět, podle něhož Google stále konkurenci omezuje.

Google se žalobami brání proti dalším dvěma pokutám

Spor, který podle expertů může ovlivnit další postup EK v případech ochrany internetové konkurence, je první ze tří žalob, kterými se Google brání proti pokutám z Bruselu.

Předloni Komise vyměřila Googlu rekordní pokutu 4,34 miliardy eur za zneužívání dominantního postavení operačního systému Android. Stejně jako proti ní se firma odvolala i vůči loňskému peněžitému trestu ve výši 1,49 miliardy eur, který dostala za omezování konkurentů na trhu s internetovou reklamou.

Tribunál nevynese rozsudek bezprostředně po skončení třídenního jednání, které připadá na pátek. Proti verdiktu se navíc obě strany mohou odvolat k nejvyšší soudní instanci EU, tedy k Soudnímu dvoru. Konečný osud pokuty tak zřejmě bude znám nejdříve v příštím roce.