Evropská centrála společnosti CITIC dostala mocného šéfa. Slavii nadále řídí Tvrdík

Předsedou představenstva CITIC Europe Holdings se stal Cchaj Chua-siang, který je také předsedou dozorčí rady celé mateřské čínské korporace CITIC Group. Na svém twitterovém účtu o tom informoval člen vedení firmy Jaroslav Tvrdík. Uvedl, že on sám nadále plně zodpovídá mimo jiné za fotbalovou Slavii Praha, kde je předsedou představenstva.

Slavii Praha bude nadále řídit Jaroslav Tvrdík. Jeho šéfem se stane mocný muž z Pekingu
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„Pro evropskou centrálu je to posílení jejího významu,“ uvedl Tvrdík ke jmenování nového šéfa, který je zároveň číslo dvě v celé hierarchii mateřské společnosti CITIC. Z evropské společnosti se stala firma přímo podřízená pekingské centrále. CITIC Group také dokončil kompletní převzetí českých aktiv. 

Podle Sbírky listin byla dosavadní předsedkyní představenstva evropské společnosti Sia Žen.

Samotný Tvrdík, který dosud v CITIC Europe Holdings vystupoval jako místopředseda představenstva, byl jmenován členem představenstva, uvádí zpráva agentury ČTK s odkazem na jeho twitterový účet. 

Státní společnost CITIC Group převzala loni na jaře soukromou čínskou skupinu CEFC, která si před několika lety vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit. V Česku poté koupila podíly v několika firmách.

Získala mimo jiné téměř stoprocentní podíl ve fotbalové Slavii Praha, stoprocentní podíl ve strojírenském a metalurgickém podniku Žďas Žďár nad Sázavou nebo podíly v cestovní kanceláři Canaria Travel a společnosti Lapasan, která ovládá pivovarskou skupinu Pivovary Lobkowicz Group.

CEFC však loni kvůli vysokému zadlužení upadla do problémů. Zakladatel firmy Jie Ťien-ming, který se stal honorárním poradcem českého prezidenta Miloše Zemana, dokonce skončil ve vězení. Po překotném vývoji na jaře 2018 výkon akcionářských práv nad CEFC Europe nyní kompletně převzala právě CITIC Group. 

Čínské investice v České republice jsou předmětem debat prakticky od začátku prezidentského mandátu Miloše Zemana v roce 2013, hospodářská spolupráce obou zemí byla předmětem jednání při Zemanových cestách do Číny i při návštěvě čínského prezidenta v Praze.

Výsledkem byla zejména řada příslibů nebo memorand o spolupráci, skutečný příliv čínských peněz byl ale podstatně nižší, než se v nich uvádělo, na což upozornila mimo jiné Česká národní banka. Skutečnost, že čínské investice nedosáhly slibovaných hodnot, kritizoval i premiér Andrej Babiš (ANO).

SK Slavia Praha je v rukou Číňanů od podzimu 2015. Klub pomohli zachránit před krachem, oddlužit jej a získat do jeho vlastnictví i stadion v Edenu. Od loňského listopadu patří většina v klubu společnosti Sinobo Group, menšinovým vlastníkem je firma CITIC Group, která Slavii převzala od původního majitele CEFC v době jejích ekonomických problémů.