Facebook zaplatí rekordní pokutu 113 miliard korun. Nechránil soukromí, píše Wall Street Journal

Společnost Facebook dostala ve Spojených státech pokutu přibližně pět miliard dolarů (113 miliard korun) za porušení ochrany soukromí. Informoval o tom list Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na zdroje obeznámené s případem. Podle deníku o nebývale vysokém trestu rozhodla Federální obchodní komise (FTC). Sociální síť ani komise se k pokutě oficiálně nevyjádřily.

Video Události
video

Události: Facebook dostal rekordní pokutu 113 miliard korun

Komise prošetřuje, zda Facebook neoprávněně nesdílel informace 87 milionů uživatelů s nyní již zaniklou britskou poradenskou společností Cambridge Analytica. Ta pracovala pro prezidentskou kampaň Donalda Trumpa.

Vyšetřování se soustředilo na to, zda sdílení dat neporušovalo dohodu z roku 2011 mezi Facebookem a regulátorem o ochraně soukromí uživatelů.

Konečné oznámení o pokutě by mohlo přijít příští týden poté, co ho potvrdí ministerstvo spravedlnosti, píše Reuters. Očekává se, že FTC udělí Facebooku kvůli zacházení s ochranou soukromí uživatelů i další pokuty, uvádí WSJ.

WSJ napsal, že komise poměrem hlasů tři ku dvěma rozhodla o udělení pokuty, která je výrazně nejvyšším peněžním trestem, jaký kdy FTC vyměřila. Dosud nejvíce zaplatila za selhání při ochraně soukromí firma Google, jíž komise v roce 2012 nařídila uhradit 22,5 milionu dolarů.

Pro pokutu podle deníku hlasovali tři členové komise nominovaní republikány, dvojice demokratů byla proti.

Šéf společnosti se za skandál omluvil a sliboval nápravu už loni během grilování na půdě amerického kongresu. „Nestačí jen, že mají uživatelé kontrolu nad informacemi o sobě. Musíme se ujistit, že je budou chránit i firmy, se kterými je sdílejí,“ uvedl tehdy Mark Zuckerberg.

Facebook s rekordně vysokou pokutou dopředu počítal a vytvářel si na ni rezervy. Zejména z toho důvodu v letošním prvním čtvrtletí poklesl jeho čistý zisk meziročně o 51 procent na 2,43 miliardy dolarů. Podle kritiků je udělená pokuta – i když je rekordní – příliš nízká, protože odpovídá zhruba čtvrtině ročního zisku firmy.