Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu, říká studie

Ruská střední třída se od začátku hospodářské krize v Rusku v roce 2014 zmenšila téměř o pětinu. Vyplývá to ze studie moskevského finančního ústavu Alfa Bank, na kterou upozornil deník The Moscow Times. Rusové jsou nyní také opatrnější a méně se pouštějí i do podnikání.

Nízké ceny ropy a západní sankce snižují reálné příjmy Rusů už pátým rokem za sebou. Ekonomové předpovídají, že kupní síla obyvatel bude klesat i v roce 2019, navzdory vládním předpokladům, které slibují mírný růst.

Studie uvádí, že ke střední třídě se momentálně v Rusku řadí 30 procent obyvatelstva, což je o sedm procentních bodů méně než v roce 2014. Materiál považuje za střední třídu ty, kteří vydělávají 39 až 99 tisíc rublů (asi 14 tisíc až 35 500 korun) měsíčně. „Je to přesně ta střední třída, která se stala největší obětí slábnoucí ekonomiky – její příjmy v posledních deseti letech stagnují,“ uvádí studie Alfa Bank.

Příslušníci střední třídy začali být už od globální finanční krize v roce 2008 opatrnější. Berou si méně půjček a raději usilují o stabilní zaměstnání, než aby začínali s podnikáním. 

Stagnaci mezd ruské střední třídy v letech 2008 až 2018 doprovázel růst platů vyšší i nižší střídy, což podle studie Alfa Bank odráží celosvětový trend.