Exšéf automobilky Nissan Ghosn zaplatil kauci ve výši 200 milionů korun. Nesmí ale opustit Tokio

Bývalý šéf japonské automobilky Nissan Motor Carlos Ghosn zaplatil kauci ve výši jedné miliardy jenů (zhruba 200 milionů korun) a opustil vazební věznici v Tokiu, kde byl od listopadu. Ghosn se zaměří na obhajobu před soudem, už dříve exšéf automobilky prohlásil, že je nevinný.

Video Zprávy ve 12
video

Exšéf automobilky Nissan Ghosn zaplatil kauci ve výši 200 milionů korun

Ghosn byl 19. listopadu zadržen kvůli obviněním z finančních deliktů, která však odmítá. Soud vydal souhlas s jeho propuštěním na kauci až tento týden v úterý.  Ve středu pak kdysi vlivný manažer podle záběrů japonské televize NHK obklopen policisty nasedl v pracovním oděvu a se zakrytou tváří do menšího vozu, který ho odvezl.

Jednou z podmínek propuštění je, že Ghosn zůstane v Tokiu, svému právníkovi musel odevzdat cestovní pas. Soud pak nařídil nainstalovat u jeho domu videokamery, zakázal obviněnému používat internet a komunikovat prostřednictvím textových zpráv. Ve spojení nesmí být ani se stranami zapojenými do jeho případu a počítač může používat jen v kanceláři svého obhájce.

Carlos Ghosn

Carlos Ghosn

obviněný exšéf automobilky Nissan

„Jsem nevinný a plně odhodlaný se ve spravedlivém procesu s vervou bránit proti nepodloženým obviněním.“

Carlos Ghosn

obviněný exšéf automobilky Nissan

Čtyřiašedesátiletý manažer čelí obviněním, že využíval firemní peníze pro vlastní účely a že podhodnocoval osobní příjmy ve finančních výkazech. Vazba mu byla několikrát prodloužena a termín začátku procesu stále nebyl stanoven.

Přitom ještě v prosinci tokijský soud nechtěl prodloužit vazbu, ale na základě dalších obvinění se to pak změnilo. Zároveň soud v lednu odmítl dvě Ghosnovy žádosti o propuštění na kauci. Mimo jiné kvůli obavám, že by Ghosn, který má francouzské, libanonské a brazilské občanství, mohl utéci a manipulovat s důkazy.

Obviněný skončil jako šéf správních rad tří automobilek

Ghosnova žena si také v lednu v dopise adresovaném Organizaci na ochranu lidských práv Human Rights Watch stěžovala na podmínky věznění svého manžela v Japonsku. Uvedla, že Ghosn je držen v nevytápěné cele, která má zhruba sedm metrů čtvrtečních, že jsou mu upírány léky a že od svého zadržení zhubnul o sedm kilogramů.

Ghosn je architektem dlouholeté francouzsko-japonské automobilové aliance Renault-Nissan, do které se v roce 2016 zapojila také automobilka Mitsubishi. Po listopadovém zatčení byl postupně odvolán z čela správních rad všech tří členů aliance.