New York bude prošetřovat činnost Facebooku. Sbírá prý víc údajů, než se dosud předpokládalo

Newyorský guvernér Andrew Cuomo v pátek nařídil státním úřadům, aby vyšetřily zprávu listu The Wall Street Journal o tom, že internetová společnost Facebook shromažďuje velké množství osobních údajů z aplikací pro chytré telefony.

Zpráva podle guvernéra naznačuje, že Facebook se dostává k mnohem většímu množství údajů o uživatelích chytrých telefonů, než se dříve předpokládalo.

„Velké množství aplikací podle zprávy tomuto gigantu v oblasti sociálních médií posílá velmi osobní údaje, a to zjevně bez souhlasu uživatelů,“ píše se v tiskovém prohlášení úřadu guvernéra.

Newyorčané si podle něho zaslouží vědět, že jejich osobní informace jsou v bezpečí. Internetové společnosti – bez ohledu na svou velikost – musí pak být odpovědné za dodržování práva a ochranu informací o uživatelích smartphonů. 

Facebook podle zprávy listu The Wall Street Journal sbírá osobní informace (včetně váhy, krevního tlaku či ovulace) z mnoha populárních aplikací, a to i v případě, že uživatel není připojen k jeho síti.

Firma následně uvedla, že bude nápomocna státním úřadům. Dodala, že bude požadovat po vývojářích aplikací, aby jasně sdělili svým uživatelům, které informace sdílejí s Facebookem. „Přikročili jsme také k tomu, že zjišťujeme a odstraňujeme data, která by neměla být s námi sdílena.“

Facebook je největší internetová sociální síť na světě. Přístup podniku k ochraně soukromí se loni dostal do centra pozornosti po zprávě, že analytická společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o desítkách milionů uživatelů jeho sítě.