Fed zvýšil sazbu a pro nejbližší tři roky očekává další expanzi americké ekonomiky

Ve stejný den jako česká centrální banka zvýšila svou základní úrokovou sazbu rovněž americká centrální banka (Fed). Podle očekávání stoupla sazba o čtvrt procentního bodu do rozpětí 2,00 až 2,25 procenta. V prohlášení Fed uvedl, že do konce letošního roku plánuje zvýšit úroky ještě jednou a příští rok přikročí ke třem zvýšením úroků.

Šéf Fedu Jerome Powell
Zdroj: Reuters Autor: Aaron Bernstein

Od základní úrokové sazby Fedu se odvíjejí úvěrové náklady podniků i spotřebitelů. To znamená, že s růstem sazeb vklady v bankách bývají více úročeny, zatímco dlužníkům se prodražují půjčky. Fed zvýšil náklady na úvěry letos potřetí, od konce roku 2015 vzrostly úroky již osmkrát.

Fed ponechal výhled své měnové politiky beze změny díky stabilnímu ekonomickému růstu a silnému trhu práce. V roce 2020 nyní předpokládá jedno zvýšení úroků.

Prognóza: Hospodářství výrazně poroste 

Centrální banka rovněž předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států poroste letos rychleji, než je očekávaných 3,1 procenta, a v mírné expanzi bude pokračovat ještě nejméně další tři roky.

Nezaměstnanost zůstane nízká a inflace stabilní blízko dvouprocentního cíle centrální banky, považovaného za strop cenové stability, napsala agentura Reuters. 

V eurozóně drží Evropská centrální banka (ECB) základní úrok na nule. V České republice  centrální banka potřetí za sebou zvýšila úroky, a to o čtvrt procentního bodu na 1,5 procenta.