České dráhy oznámily nižší zisk. Stáhla je osobní doprava, i když počet cestujích stoupl

Českým drahám v prvním pololetí klesl zisk na 262 milionů korun, což je meziročně o 275 milionů korun méně. Vliv mělo krátkodobé oslabení koruny vůči euru a vyšší náklady na provoz. Státní podnik to uvedl v tiskové zprávě. Tržby skupiny se meziročně zvýšily zhruba o 618 milionů korun na 17,35 miliardy korun.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Václav Pancer

Na meziročním snížení zisku se podílela především osobní doprava. Ta i přes růst tržeb z prodeje jízdného zakončila pololetí ve ztrátě 388 milionů korun. Hlavním důvodem byly výkyvy kurzu koruny vůči euru a růst cen elektřiny a paliva, čímž se zvýšily náklady na provoz vlaků.

Zisk 350 milionů korun vykázala dceřiná společnost ČD Cargo, podnikající v nákladní dopravě. Tržby z nákladní dopravy rostly především díky vyššímu objemu přeprav o 1,3 milionu tun. Celkem firma převezla 33,5 milionu tun zboží.

Růst nákladní dopravce zaznamenal téměř ve všech komoditách, převážel především hnědé a černé uhlí, železo, kalamitní dřevo a stavebniny. K zisku nákladní přepravy přispěl také zahraniční provoz. Společnost začala působit v Rakousku, pozitivně také podle firmy přispívají aktivity dopravce v Polsku a dalších zemích.

Celá skupina Českých drah, kam rovněž dál patří například Výzkumný ústav železniční nebo poskytovatel datových služeb ČD Telematika, zaměstnávala na konci pololetí zhruba 23 400 lidí.