Piloti Ryanair stávkují. Zrušeno je asi 400 letů, spoje do Prahy protest nezasáhne

Piloti irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair pořádají v několika evropských zemích 24hodinovou stávku. Aerolinky kvůli protestu zrušily zhruba 400 z 2400 plánovaných letů, což se dotýká asi 55 tisíc cestujících. Spojů na pražské Letiště Václava Havla se ale protest nedotkne.

Video Události
video

Události ČT: Piloti Ryanairu stávkují, žádají vyšší platy a lepší podmínky

„Na dnešní den (pátek) nemáme hlášené v souvislosti se stávkou personálu letecké společnosti Ryanair žádné zrušené lety. Všechno bude létat podle platného letového řádu,“ řekl mluvčí pražského letiště Roman Pacvoň.

Největší dopad má stávka pilotů v Německu, kde bylo zrušeno 250 letů. Znamená to komplikace pro více než 42 tisíc lidí. Cestující si mohli rezervovat jiný let, nebo požadovat vrácení peněz, uvedla agentura DPA.

Stávky se účastní rovněž piloti Ryanairu v Irsku, Švédsku, Belgii a Nizozemsku. Protestují proti pomalému postupu rozhovorů o pracovních podmínkách.

„Chceme vyslat jednoznačnou zprávu do Dublinu: Ryanair se musí změnit!“ prohlásil předseda německých odborů Vereinigung Cockpit Ingolf Schumacher.

V Dublinu jedna z největších nízkonákladových aerolinek sídlí. Piloty ale nabírá po celé Evropě a přes protesty zaměstnanců na všechny uplatňuje irské pracovní zákony. Firmě to umožňuje lidi rychleji propouštět. Třeba Španělé si kvůli tomu, že spadají pod jiné právo, nemohou vzít ve vlastní zemi hypotéku.

„Naším hlavním požadavkem je aplikovat jednotlivé národní pracovní zákony, základní místní pravidla, aby mohlo dojít k začátku vyvážených rozhovorů mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem,“ řekl předseda belgických odborů Belgian Cockpit Association Alain Vanalderweireldt.

Cestující rychle kupovali náhradní letenky. V rukou jim tak často zůstaly dvě platné

Spor aerolinek se zaměstnanci vyvolal mezi cestujícími paniku a zmatek. Řada z nich začala rychle on-line hledat alternativní spoj buď opět s Ryanairem, nebo s jiným přepravcem. Předpokládali totiž, že jejich původní let se neuskuteční. Bitva o místa v letadlech tak přinesla spirálový růst cen. Některým z úspěšných, kterým se podařilo sehnat místo, pak Ryanair sdělil, že jejich původní letenky platí. Těmto lidem tak v rukou zůstaly nové, ovšem dražší letenky, které nevyužijí.

Společnost uvedla, že většině cestujících, kterých se stávka dotýká byla změněna rezervace na jiný let, a že o jejich možnostech je informovala co možná nejdříve, stejně jako o jejich právu na refundaci. Zmatky částečně způsobila snaha firmy plánované lety uskutečnit za pomoci přesunu posádek ze zemí, kde se nestávkovalo.

Vedle náhrad nebo alternativních letů mají zasažení cestující také „právo na péči“ a za určitých okolností mohou získat nárok na odškodnění, řekl novinářům v Bruselu mluvčí Evropské komise Enrico Brivio. „To se musí řešit případ od případu,“ řekl. „Cestující, kteří se domnívají, že jejich práva nebyla respektována podle pravidel, by se měli obrátit na příslušný orgán v členském státě, kde se incident stal,“ dodal. 

Stávky by mohly ovlivnit nízkonákladový model Raynairu

Ryanair létá do desítek zemí, včetně České republiky. Podle britského listu The Guardian by tlak na Ryanair mohl poznamenat nízkonákladový model této společnosti.

Loni v prosinci se Ryanairu podařilo odvrátit rozsáhlé stávky, když se poprvé ve své 32leté historii rozhodl uznat odborové svazy. Firma se nicméně od té doby nedokázala se svými zaměstnanci dohodnout na pracovních podmínkách. Stávky jsou z části důvodem poklesu zisku v prvním fiskálním čtvrtletí o 20 procent na 319 milionu eur (8,2 miliardy Kč).

Po dosažení dohody s obory v Británii a v Itálii společnost nedokázala se zaměstnanci spolupracovat, tvrdí odbory. Piloti a palubní personál bojovali mnoha protesty a na stávku pilotů v Irsku pak Ryanair zareagoval oznámením, že na zimní sezonu stáhne ze své základny v Dublinu pětinu letadel. Třem stovkám zaměstnanců pak oznámil, že od 28. října jejich služby možná nebude potřebovat, nebo je přemístí do Polska.

Společnost posádky ujistila, že za stávku nebudou tresty. Pak pohrozila přesunem

Zatímco ve většině evropských zemí platí, že podnik může zaměstnanci srazit ze mzdy částku odpovídající době přerušení práce, Ryanair podle odborářů posádkám hrozí odebráním výkonnostních prémií a varuje, že účast ve stávce ohrozí jejich kariérní postup. A to je podle odborářů porušením pracovního práva.

 V dopise španělským posádkám aerolinky slibují, že nikdo nebude za účast ve stávce trestán. Jeden z členů palubního personálu však britskému listu ukázal druhý dopis, který jim sděluje, že přijdou o měsíční výkonnostní prémie. „Všechny absence jsou zaznamenávány a spolu s ostatními relevantními faktory brány v úvahu při posuzování možností služebního postupu a přesunů,“ pokračoval dopis.  

Podle nezávislé Mezinárodní federace pracovníků v dopravě (ITF) Ryanair může v několika zemích čelit řadě soudních řízení za porušení pracovních zákonů.

Mluvčí aerolinek uvedl, že stejně jako každá firma, která se potýká se stávkami, eviduje Ryanair účast zaměstnanců a může jim odpovídajícím způsobem upravit plat. Účast ve stávce podle něj nemá vliv na výkonnostní složky ani na rozhodování o přesunech zaměstnanců.

Šéf aerolinek O'Leary prohlásil, že je ochoten se zaměstnanci jednat, než by podlehl požadavkům, které by podkopaly nízkonákladový model. Právě díky němu je Ryanair evropskou jedničkou.