Komerční banka loni zvýšila zisk o 8,5 procenta. Přesáhl 15 miliard

Komerční banka loni zvýšila čistý zisk o 8,5 procenta na 15,274 miliardy korun. Objem úvěrů banka zvýšila o 1,8 procenta, objem vkladů stoupl o 8,9 procenta.

Komerční banka
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Zisk banky byl meziročně vyšší díky snížení opravných položek. Čistý zisk, včetně mimořádných položek spojených s přeceněním a prodejem budov centrály v tomto roce a příjmu za podíl ve společnostech Cataps a VISA Europe v roce 2016, vzrostl o 9,1 procenta na 14,9 miliardy korun.

Představenstvo banky navrhlo vyplatit dividendy v objemu 8,932 miliardy. To představuje 47 korun na jednu akcii a výplatní poměr 60 procent z konsolidovaného čistého zisku připadajícího akcionářům. Návrh musí ještě potvrdit valná hromada.

Běžné výnosy vzrostly o 0,9 procenta na 31,1 miliardy. Čistý úrokový výnos, poplatky a provize meziročně mírně klesly. Provozní náklady banky očištěné o jednorázové položky se zvýšily o 1,2 procenta na 14,191 miliardy. 

„Výsledek na úrovni celkových výnosů a provozních nákladů je v souladu s cíli, které jsme si stanovili pro rok 2017. Náklady rizika jsou dokonce lepší, než jsme plánovali, jejich současná úroveň ale není udržitelná,“ uvedl generální ředitel KB Jan Juchelka.

Celkový hrubý objem úvěrů meziročně vzrostl o 1,8 procenta na 606,1 miliardy korun. Objem hypoték občanům narostl o 5,3 procenta na 218,9 miliardy. 

Vklady občanů vzrostly o 9,3 procenta na 251,5 miliardy Kč. Vklady klientů v celé skupině Komerční banky vzrostly o zhruba devět procent na 756,1 miliardy korun.

Ve čtvrtletí klesl zisk majitele KB o 82,3 procenta

Komerční banka patří mezi největší tuzemské banky. Jejím hlavním majitelem je francouzská Société Générale s podílem 60,4 procenta. S akciemi Komerční banky se obchoduje na pražské burze. Na konci loňského roku měla banka 1,664 milionu klientů. 

Société Générale, která je třetí největší bankou ve Francii, klesl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o 82,3 procenta na 69 milionů eur (1,7 miliardy Kč). Na výsledky měly negativní dopad mimořádné náklady spojené se změnami daní a restrukturalizací. Výsledky však překonaly odhady analytiků, protože pokles obchodů na kapitálových trzích měl na hospodaření banky menší vliv než na její konkurenty.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že banka vykáže ztrátu 303 milionů eur. Banka musela zaúčtovat mimořádné náklady 416 milionů eur v souvislosti s reformami daní ve Francii a v USA.