Do českých kin loni přišlo méně lidí. Nejvíc lákal Já, padouch 3

Českým kinům se loni nepodařilo překonat rekordní rok 2016. Tržby tak meziročně spadly o půl procenta na dvě miliardy korun, méně bylo i diváků, a to o dvě procenta. Pořád jich ale přišlo přes patnáct milionů. Mírný propad zažila tak jako česká kina i ta americká.

Filmy loni nalákaly do českých kin 15,2 milionu lidí. Jejich počet tak zaostal za rokem 2016, kdy na film zašlo 15,6 milionu diváků, což bylo nejvíc od roku 1993. V pololetí přitom bylo nakročeno k překonání rekordu, když kina hlásila nárůst o devět procent.

Podle tajemníka Unie filmových distributorů Jaroslava Pecky jsou však i přes pokles výsledky českých kin dobré.

Nejvíc diváků získala animovaná rodinná komedie Já, padouch 3, kterou vidělo téměř 611 tisíc lidí a která utržila skoro 83 milionů korun. Film měl úspěch i jinde. Celosvětově je jedním ze čtyř filmů, které na tržbách překonaly miliardu dolarů.

Diváci chodí na nové díly filmových sérií

Jak v Česku, tak ve světě diváci s oblibou chodí na zavedené série. Ještě víc než třetí díl Já, padoucha zajímaly diváky napříč zeměmi osmá epizoda Star Wars s podtitulem Poslední z Jediů i osmý díl Rychle a zběsile.

Čtvrtým miliardovým filmem je remake pohádky Kráska a zvíře. Animovaný film, který byl devadesátých letech nominován i na Oscara za nejlepší film, se loni dočkal své hrané variace.

O Star Wars byl zájem i v tuzemsku. Přestože šel snímek do kin v polovině prosince, stihl ho vidět necelý půlmilion diváků, což mu stačilo na čtvrtou příčku nejnavštěvovanějšího filmu v Česku. Ze zahraniční hrané produkce si lépe vedli jenom Piráti z Karibiku. Jejich páté dobrodružství s podtitulem Salazarova pomsta přitáhla do kin 568 tisíc diváků. Naopak o něco méně zájemců vykázal Thor: Ragnarok (432 tisíc diváků) nebo Padesát odstínů šedi (377 tisíc).

Do první desítky nejnavštěvovanějších filmů se pak dostaly tři české snímky. Nejlépe si vedl film režiséra Jana Svěráka Po strništi bos, kterému s 505 tisíci diváky náleží třetí místo. Komedii Špunti na vodě patří šestá pozice.

Do loňské desítky pak ještě zasáhla pohádka Anděl Páně 2, která o rok dřív žebříčku kralovala. Loňskou desítku nejnavštěvovanějších filmů uzavírá. Velký zájem diváků z Anděla Páně 2 učinil komerčně nejúspěšnější český film promítaný v tuzemských kinech.