Nefunkční elektrárna v Turecku si vybírá české peníze. Exportní banka žádá zaplacení miliardové pojistky

Česká exportní banka (ČEB) požádala státní pojišťovnu EGAP o zaplacení miliardové pojistky kvůli nedokončené elektrárně Adularya v Turecku. Na dotaz ČTK to v pondělí uvedlo Ministerstvo financí. Banka, která půjčila na projekt téměř 12 miliard korun, na konci roku poslala pojišťovně EGAP takzvané ohlášení hrozby pojistné události.

Ze státního rozpočtu půjde letos na pojistku téměř pět miliard korun. Podle mluvčího ministerstva financí Michala Žurovce se původně počítalo v letošní roce pro EGAP se státní dotací ve výši 2,8 miliardy korun. Vzhledem k případu elektrárny OP Adularya však EGAP potřebovala dalších 1,9 miliardy korun. Celkově tak od státu dostane 4,7 miliardy korun. 

Turecký státní fond TMSF, který elektrárnu nyní spravuje, ČEB i EGAP se nyní nedokončenou elektrárnu snaží prodat.

Projevili o ni zájem zatím čtyři zájemci. Hospodářské noviny minulý týden uvedly, že nezávazné nabídky, které se zatím na elektrárnu sešly, se pohybují okolo šesti miliard korun. Česká exportní banka také podala kvůli způsobené škodě trestní oznámení.

Pojišťovna EGAP nechtěla záležitost komentovat. „Ohlášení hrozby pojistné události je interní záležitostí mezi bankou a pojišťovnou, proto to v současné chvíli nemůžu blíže komentovat. Pojišťovna je nucena tvořit rezervy ve výši očekávané ztráty, vždy ale po dohodě s auditorem,“ uvedl mluvčí Josef Jirkal.

Projekt byl jedním z důvodů, které přivedly do úpadku společnost Vítkovice Power Engineering, jež byla hlavním dodavatelem stavby. Elektrárna se začala stavět před pěti lety, ale dosud nefunguje. Uhlí údajně neodpovídá kvalitě, na jakou byly kotle elektrárny stavěny. Dostavba elektrárny by mohla přijít až na více než tři miliardy korun.

Situaci navíc ztížila skutečnost, že po předloňském pokusu o puč v Turecku holding Naksan, do nějž Adularya patří, skončil v rukou státu. Úvěr na výstavbu elektrárny, který pokryl investici turecké společnosti, poskytl právě ČEB a pojistil jej EGAP.