Výrobní části podniku Vítkovice Power Engineering získala Taxton Property

15 minut
Studio Ostrava k prodeji části podniku Vítkovice Power Engineering
Zdroj: ČT24

Výrobní části podniku Vítkovice Power Engineering (VPE) získala Taxton Property z české skupiny Franco De Poisd'Eau & Cie. Prodej závodů Mostárna a Kotlárna dohodl insolvenční správce. VPE jsou od loňského srpna v úpadku, zabývají se hlavně výstavbou a dodávkami elektráren a patřily k nejdůležitějším firmám strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group Jana Světlíka.

Insolvenční správce podniku David Vandrovec cenu prodeje neuvedl. Prodej schválil věřitelský výbor firmy i soud. Výroba by v podniku měla pokračovat. Společnost Taxton Property sídlící v Praze se podle obchodního rejstříku zabývá pronájmem nemovitostí. 

Zástupce nového majitele Michal Pivoda řekl, že společnost čeká ozdravný proces, aby mohla dále fungovat. „K plnému uzdravení je potřeba delší doba, řekněme dva roky,“ uvedl.

Určitě by bylo výhodnější prodat společnost jako celek, ale i toto je dobré řešení.
Pavel Bartoš
prezident sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje

Vandrovec uvedl, že krizovému týmu se kupce pro klíčové části VPE – divize Energetické strojírenství a Ocelové konstrukce (ESOK), čili takzvanou Kotlárnu a Mostárnu – podařilo najít velmi rychle.

„Jsem šťastný, že se nám podařilo v plánovaném termínu najít opravdu vážné zájemce o koupi výrobních částí podniku Vítkovice Power Engineering a nemuseli jsme ukončit výrobu a propustit stovky pracovníků,“ uvedl insolvenční správce.

Zájemce o závod v Jeseníku nepředložil přijatelnou nabídku

Nepodařilo se však podle něj prodat vítkovický závod Hard v Jeseníku, kde pracuje zhruba 150 lidí. Výroba tam tak skončí a zaměstnanci dostanou výpovědi. O závod projevil zájem jediný zájemce.

„Rakouský zájemce nakonec předložil nabídku, která nebyla přijatelná pro mateřskou společnost, a těžko přijatelná by byla i pro samotného správce, když zájemce odmítl převzít všechny zaměstnance a závazky vyplývající z pracovněprávních vztahů a kolektivní smlouvy s odbory,“ uvedl Vandrovec.

3 minuty
Události: K uzdravení firmy jsou potřeba dva roky, řekl zástupce majitele Taxton Property Pivoda
Zdroj: ČT24

Krizový tým se podle něj ještě bude pokoušet najít nějaké řešení, které by nakonec pomohlo pracovní místa zachránit. „Jak reálná šance je na případný úspěch v tomto ohledu, si ale nedovoluji ani odhadnout,“ uvedl insolvenční správce. „Máme čas do konce listopadu, kdy poběží výpovědní lhůty,“ podotkl. Správce bude řešit postupný prodej majetku i sporné zakázky, které dostaly firmu do insolvence.

Do insolvence VPE přivedla i elektrárna v Turecku

VPE nyní mají asi 800 zaměstnanců. Zabývají se hlavně výstavbou a dodávkami elektráren. Dříve patřily k nejdůležitějším firmám strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka. Do insolvence je přivedla mimo jiné problémová stavba hnědouhelné elektrárny Yunus Emre společnosti Adularya v Turecku, která dosud nefunguje.

Největší inženýringové projekty VPE, jako jsou elektrárny Prunéřov, Mochovce či Adularya, předmětem prodeje nebyly. „U těchto projektů počítáme s dalšími příjmy do majetkové podstaty VPE,“ uvedl Vandrovec.

Ukázalo se podle něj, že řešení insolvence formou konkurzu je v tomto případě výhodnější. Firma měla schválenou reorganizaci, nedařilo se jí však sestavit reálný reorganizační plán a propadala se do stále větší provozní ztráty. Nakonec členové představenstva podali návrh na konkurz.

„Podařilo se zachránit více než šest set pracovních míst. Celkový přínos pro věřitele, který je tvořen kupní cenou a úsporou vzniku dalších zapodstatových pohledávek, pak činí asi 200 milionů korun. Celou dobu jsme vedli velmi otevřený a konstruktivní dialog s představiteli odborů, což bezesporu úspěšné realizaci prodeje rovněž napomohlo,“ uvedl Vandrovec.

Přes 500 věřitelů VPE přihlásilo u soudu pohledávky za více než 74 miliard korun. Řadu z nich ale insolvenční správce neuznal. Soud tak bude řešit přes sto žalob týkajících se neuznaných pohledávek. Znalecký ústav Mazars Consulting v červenci v posudku vyčíslil hodnotu majetkové podstaty podniku na 1,233 miliardy korun, věřitelé však tento posudek neschválili.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
14. 7. 2025

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
14. 7. 2025
Načítání...