
Obavy o české investice v Turecku
Právě turecká elektrárna Adularya přivedla strojírenskou společnost Vítkovice Power Engineering na pokraj krachu. Memorandum o výstavbě elektrárny podepsala přesně před šesti lety. Samotná stavba v Turecku ale začala až na konci února roku 2012.
Elektřinu začal první blok dodávat až letos v lednu, skoro s dvouletým zpožděním. Druhý měl být hotový během léta. Nyní ale není jisté, jestli ho Češi dostaví. „Kontrakt je samozřejmě specifický, má svoje parametry, ale ty znamenají, že plnit musí jak česká, tak turecká strana,“ řekla mluvčí Vítkovice Machinery Group Eva Kijonková.
Na stavbě se navíc podílejí i další české firmy. A ve hře jsou i státní miliardy. O budoucnosti projektu tak jedná ministerstvo zahraničí.
„Ze všech kalkulací se zdá, že by nejvýhodnějším řešením bylo projekt dokončit. Je v pokročilé fázi výstavby. Myslíme si, že technologie z ČR, které tam jsou, a potřeba na turecké straně by se měly sejít.“
Martin Tlapa
Tisková mluvčí Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) Hana Hikelová k tomu však říká, že EGAP má detailní informace ze zastupitelského úřadu v Ankaře a žádný další obchodní případ tam podobné problémy nevykazuje.
Situaci v Turecku nepřetržitě sledují i cestovní kanceláře. Jejich klienti už ale zájezdy téměř neruší. Turecký velvyslanec v ČR Ahmet Necati Bigal zároveň tvrdí, že „turistické regiony jsou bezpečné a Češi zájezdy rušit nemusí“.
Lidé ale o Turecko ztrácejí zájem už delší dobu. Před pokusem o puč - v květnu - vyjelo do země zhruba 5,5 tisíce Čechů. Skoro třikrát méně než před dvěma lety. Přitom zájezdy jsou nejlevnější za posledních deset let.