Češi kvůli nezdařenému pokusu o převrat zájezdy do Turecka hromadně neruší. Velké cestovní kanceláře hlásí jen několik odřeknutých dovolených. Z dlouhodobého pohledu se ale zájem Čechů o konkrétní země mění podle toho, jestli tam došlo k teroristickému útoku. Méně lidí tak za poslední roky vyrazilo do Bulharska, Egypta nebo aktuálně i do Francie. Na situaci reagují i pojišťovny, ty totiž zahrnují do svého pojištění i hrozbu terorismu.
Dovolené Čechů terorismus ovlivňuje, patří ale k těm nejodvážnějším
V létě 2012 se v bulharském Burgasu odehrál útok na autobus s izraelskými návštěvníky. V tom samém roce ještě do země přijelo skoro 160 tisíc českých turistů, loni 96 tisíc.
Rostoucí násilí islámských radikálů v posledních letech ničí turistický ruch v Egyptě, například po tragédii ruského letadla, v němž cestovalo 224 lidí. I to je jeden z faktorů, který v porovnání let 2012 a 2015 odradil od cesty do Egypta víc než 120 tisíc Čechů.
Pád prožívá i Tunisko. V minulém roce na jaře tam ozbrojenci vtrhli do muzea v hlavním městě a zabili tam 22 lidí. Další lidé zahynuli o čtvrt roku později na pláži u hotelů ve městě Súsa. V roce 2013 do Tuniska jelo z Česka 115 tisíc lidí, o rok později pouze 77 tisíc.
Nejistota provází také cesty do Francie. Teroristé tam útočili loni v lednu a listopadu, nejprve na redakci Charlie Hebdo a obchod s košer potravinami, následně na klub Bataclan a další místa v Paříži. Nový propad se čeká po tom, co se stalo v Nice. Rok 2011 a 214 tisíc turistů, o čtyři roky později vyrazilo do Francie pouze 139 tisíc Čechů.
Jaké destinace volí Češi jako alternativu?
Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže začíná hrát hlavní roli při výběru zahraniční dovolené bezpečnostní hledisko. „Když bylo v problémech Tunisko a byl v problémech Egypt, vydělalo na tom nejvíce Turecko a Spojené arabské emiráty. Když se dostalo do problémů Turecko, vydělalo na tom nejvíce Španělsko a Bulharsko,“ uvedl Papež.
Loni se destinací číslo jedna stalo pro české turisty sousední Slovensko a přeskočilo tak několik let za sebou vévodící Chorvatsko. Zájem o východního souseda narostl o oproti předchozímu roku o 74 procent.
Pojišťovny zahrnují hrozbu terorismu i do cestovního pojištění
Většina českých pojišťoven zahrnula riziko teroristického útoku do klasického cestovního pojištění. Garantují tedy, že zaplatí minimálně léčebné výlohy. Některé pojišťovny uhradí i další rizika spojená s terorismem.
Pravděpodobnost, že člověk zemře při teroristickém útoku, je zhruba jedna ku dvaceti milionům. Od roku 2000 zemřelo v Evropě v důsledku terorismu přes sedm set lidí. O něco méně jich jen za loňský rok zahynulo na českých silnicích.
Aby pojišťovna poskytla plnění i v souvislosti s teroristickým činem, musí být splněny dvě základní podmínky. První je nahodilost a druhá, že dotyčný nesmí pobývat v zemích, kde probíhá válečný konflikt nebo občanská válka. Podle mluvčího pojišťovny Generali Jiřího Cívky je důležité sledovat doporučení ministerstva zahraničních věcí.
DROZD pomáhá Čechům v nebezpečí
Dvojnásobné množství Čechů se letos přihlásilo do systému bezpečnostního varování ministerstva zahraničí DROZD. SMS zprávy pomohly také v noci z pátku na sobotu při událostech v Turecku.
Z pátku na sobotu, čtyři minuty po jedné hodině v noci, pípnul telefon 155 Čechům v Turecku. Pro řadu z nich to byla vůbec první informace o tom, že se v místě jejich pobytu něco děje. Odesílatelem bylo české ministerstvo zahraničních věcí. Další zpráva přišla už za dvě minuty – mimo jiné v ní bylo i číslo mobilního telefonu na konzulku a upozornění na nepřehlednost situace.
Jen během soboty se do systému DROZD přihlásilo přes čtyřicet dalších Čechů, kteří chtěli dostat aktuální a ověřené zprávy. Ministerstvo si to ústy mluvčí Ireny Valentové pochvaluje. „Počet občanů, kteří se registrují v DROZDu, se zvyšuje neustále. Co se týká posledních statistik, které máme přímo k Turecku, došlo od páteční noci zhruba k dvojnásobnému nárůstu,“ řekla.
- Devatenáct zemí považuje ministerstvo za velmi rizikové. Důvodem je velké riziko teroristických útoků, únosů nebo ozbrojených konfliktů. Lidé by tam neměli cestovat vůbec. Patří sem africké a asijské země – Nigérie, Pákistán nebo Kamerun.
- Zvýšené riziko hrozí v 25 zemích, včetně Belgie, Francie, Egypta nebo Turecka.
Celkem je ve varovném systému DROZD registrováno bezmála 20 tisíc tuzemských turistů. Je to zatím jediný způsob, jak zajistit, aby stát o pohybu svých obyvatel v zahraničí věděl a v případě potřeby je upozornil na nebezpečí.
Projekt dobrovolné registrace při cestách do zahraničí funguje sedmým rokem, a to se symbolickými náklady – úřad jeho provoz stojí měsíčně zhruba sedm tisíc korun.