Evropská komise vyšetřuje kartelové dohody německých automobilek

Antimonopolní orgány Evropské unie dostaly zprávy o možných kartelových dohodách mezi německými automobilkami a nyní tato podezření vyšetřují. Společnostem jako Volkswagen nebo BMW hrozí za dohody na cenách komponentů a výběru jejich dodavatelů vysoké pokuty, připomněla agentura Reuters.

„Evropská komise a německý kartelový úřad dostaly k této záležitosti informace, které nyní komise vyhodnocuje. V této fázi je předčasné o tom dál spekulovat,“ sdělila v sobotu Evropská komise bez dalších podrobností.

Německý týdeník Der Spiegel v pátek napsal, že automobilky Volkswagen, BMW, Audi a Porsche se zřejmě domlouvaly na koordinovaném přístupu k dodavatelům a cenách řady dodávaných komponentů, včetně systémů kontroly emisí u naftových vozů.

Pokuta? Až 10 procent světového obratu

Dohody se údajně sjednávaly na setkáních zhruba dvou set zaměstnanců automobilek v rámci celkem 60 zvláštních výborů, v nichž se diskutovalo o vývoji automobilů a jejich komponentů, včetně systémů kontroly emisí. Volkswagen, jehož součástí je i česká Škoda Auto, už podle týdeníku přiznal možné protikonkurenční chování v dopise, který poslal úřadům 4. července.

Firmám, které antimonopolní odbor Evropské komise uzná vinnými z porušování pravidel hospodářské soutěže, hrozí pokuta do výše až deseti procent světového obratu. Firmy z automobilového průmyslu dostaly v minulých letech na obou stranách Atlantiku miliardové pokuty za kartelové dohody na cenách a dodávkách řady komponentů.