Google nemusí doplatit na daních miliardu eur. Podle soudu nebyl ve Francii „trvale přítomen“

Americká internetová společnost Google nebude muset francouzským úřadům zpětně doplatit 1,1 miliardy eur (28,7 miliardy korun) na daních. Rozhodl o tom pařížský správní soud, podle kterého nebyla dceřiná společnost Google Ireland, která zodpovídá za evropské operace firmy a má své ústředí v Irsku, ve Francii trvale přítomná, takže po ní placení daní nelze požadovat.

Razii v pařížských kancelářích Googlu provedla francouzská policie v květnu minulého roku. Mluvčí společnosti tehdy v reakci na razii sdělil, že podnik francouzské zákony dodržuje a že s tamními úřady spolupracuje.

Podle pravidel Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) musí firma v zemi platit daně, pokud je v ní „trvale přítomna“, připomíná internetové vydání francouzského deníku Le Figaro. Ke kritériím patří fakt, že je podnik v zemi fyzicky přítomen, například v ní má své továrny nebo kanceláře se zaměstnanci.

Smlouvy a vybírání poplatků má na starost irské sídlo

Google argumentoval, že se to jeho francouzské filiálky netýká, především proto, že se ve Francii nepodepisují žádné smlouvy. O ty se stará evropské sídlo Googlu v Irsku, včetně vybírání poplatků za umísťování reklamy francouzských zadavatelů. Google Ireland rovněž vyplácí Google France za jeho poradenskou, marketingovou a inženýrskou činnost.

Díky tomuto systému firma ve Francii přiznala v roce 2015 příjem pouze 247 milionů eur, z nichž zaplatila daň 6,7 milionu eur, píše Le Figaro.

Francie, Británie i další státy si už delší dobu stěžují na daňové praktiky velkých internetových firem, zejména pak na to, že tyto podniky přesouvají zisky do zemí s nižší daňovou zátěží.