Českému žebříčku tržeb i zisků vládla v loňském roce Škoda Auto

Tržby stovky největších tuzemských firem loni meziročně stouply o 10,6 procenta na 2,6 bilionu korun. Jejich zisky si připsaly nárůst o 4,5 procenta na 188 miliard. Nejvyšší příčky žebříčku Czech Top 100 opět obsadily Škoda Auto, ČEZ a Agrofert. Mladoboleslavská automobilka zvítězila v žebříčcích nejvyšších tržeb i nejvyšších zisků. Oznámilo to Sdružení Czech Top 100, které žebříčky dlouhodobě sestavuje. 

Šéf automobilky Škoda Auto Bernhard Maier představil ve Stockholmu SUV Škoda Karoq
Zdroj: ČTK

Podle údajů sdružení Škoda Auto loni vykázala tržby 354 miliard korun, ČEZ přes 203 miliard a  Agrofert 155 miliard. 

„Česká ekonomika se vyvíjí dost dobře, velkou zásluhu na tom mají největší firmy,“ komentoval výsledky analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Nejlepšího hospodářského výsledku před zdaněním dosáhla podle sdružení loni Škoda Auto s 30,8 miliardy Kč. I když to bylo o tři miliardy korun méně než v roce 2015, první pozici v žebříčku nejziskovějších firem si udržela. Firmou s druhým nejvyšším ziskem se stal EPH, který vydělal 28,7 miliardy. 

„Přední firmy také loni poskytly práci více zaměstnancům než v roce 2015.“

Jan Struž

předseda Sdružení Czech Top 100

Firmy z žebříčku zpravidla patří k největším zaměstnavatelům v ČR. V loňském roce daly práci 327 tisícům lidí, což je o 18 tisíc více než v roce 2015.

Žebříček největších zaměstnavatelů vede státní podnik Česká pošta, pro kterou pracovalo 31 252 zaměstnanců. Druhým největším zaměstnavatelem je Škoda Auto s 27 462 zaměstnanci. Následují České dráhy, které zaměstnávaly v roce 2016 celkem 23 664 lidí. Pro obchodní řetězec Tesco Stores ČR pracovalo 13 500 zaměstnanců a pro EPH 10 256 zaměstnanců.

 Ocenění Czech Stability Award nejstabilnějších firem za rok 2017 získal výrobce důlních zařízení a dalších strojírenských produktů Ostroj. Žebříček stability je sestavován na základě ratingového modelu Bisnode, který poskytuje nezávislý pohled na současný stav firem, jejich finanční situaci, a to včetně predikce rizika úpadku firmy v následujících dvanácti měsících.

Ivana Trumpová
Zdroj: Reuters
Autor: Leonhard Foeger

Letos přináší sdružení novinku v podobě projektu Ambasador ČR. V první čtveřici vyznamenaných je rodačka ze Zlína Ivana Trumpová, zpěvák Karel Gott, fyzioterapeut Pavel Kolář a sportovní manažer Miroslav Černošek.