Pošta dostane půl miliardy na zvýšení platů, odbory ale na stávce trvají

Stát by mohl počátkem příštího roku uvolnit pro Českou poštu zhruba 1,4 až 1,5 miliardy korun jako kompenzaci za poskytování základních služeb v letech 2013 a 2014. Třetina z toho půjde na růst platů, což představuje 1200 až 1400 korun na zaměstnance měsíčně. Malé poštovní odbory ale slib neuspokojil a v pondělí budou dvě hodiny stávkovat.

Video Studio ČT24
video

Premiér jednal s odbory České pošty

Uvolnění peněz oznámil po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou, vedením pošty a odbory ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD).

Odbory budou v pondělí stávkovat

Menší poštovní odbory ale slib neuspokojil a v pondělí budou dvě hodiny stávkovat. Podle předsedy stávkového výboru Evžena Dvorského budou stávkovat například zaměstnanci největší třídírny v pražských Malešicích, ale i v dalších provozech.

Pošta pro případ stávky chystá opatření, aby zákazníci nic nepocítili. „Věřím ale, že stávka neproběhne, že se slušní zaměstnanci k této akci nepřipojí a klienti České pošty žádné komplikace nepocítí. Pokud by stávka proběhla, veškeré následky ponesou menšinové odbory,“ řekl mluvčí pošty Matyáš Vitík. V současné době podle svých slov nemá signály, že by se pracovníci poboček ke stávce aktivně připojili. 

Sobotka a Chovanec se chtějí zasadit o to, aby stát poště co nejrychleji vyplatil kompenzaci za poskytování státem objednaných základních služeb v letech 2013 a 2014. O možnostech vyplatit kompenzaci nyní podle Sobotky jednají ministerstva vnitra a financí. Chovanec chce, aby se problém vyřešil v lednu nebo v únoru, aby pošta v příštím roce peníze dostala.   

Video Události
video

Malé poštovní odbory budou v pondělí stávkovat

Kompenzaci měl původně hradit fond, do kterého měli přispívat všichni hráči na poštovním trhu, fond ale nakonec fyzicky nevznikl a povinnost úhrady přešla na stát. Pošta požadovala po Českém telekomunikačním úřadu úhradu nákladů na zajišťování základních služeb za roky 2013 a 2014 dohromady přes 3,5 miliardy korun. Regulátor ale podniku přiznal o dvě miliardy méně.

Stávka má trvat dvě hodiny

Z nově slíbených kompenzací má jít třetina na zvýšení mezd. V průměru by tak každý pošťák dostal 1200 až 1400 Kč měsíčně. Menšinoví odboráři ale požadují zvýšení o 2500 korun a nehodlají ustoupit. V pondělí proto chtějí od 17:00 do 19:00 stávkovat a uvažují ještě o čtvrtku 22. prosince. Dva dny před Štědrým dnem by chtěli stávku na celých čtyřiadvacet hodin.

Vedení pošty, Sobotka i Chovanec požadavek odborů na zvýšení platu odmítli jako ekonomicky nereálný. Podnik navíc považuje stávku za nezákonnou, protože odbory dosud nedodaly seznam stávkujících. Těch má být asi 6200, tedy pětina všech zaměstnanců. Chovanec pak upozornil, že již samotné vyhlášení stávky stojí poštu tři až pět milionů korun denně na nižších tržbách, protože lidé se obávají, že pošta nedoručí balíky včas.

Premiér Bohuslav Sobotka, ministr vnitra Milan Chovanec a ředitel České pošty Martin Elkán
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

Za vedením pošty stojí i dozorčí rada. „Odmítáme nátlakové akce menšinových odborů a jejich požadavky vedoucí k destabilizaci podniku. Dozorčí rada dále vyjádřila podporu vedení podniku za konstruktivní jednání podpořené stanoviskem většiny odborových organizací působících u České pošty, současně požádala zakladatele a příslušné resorty, aby nastalou situaci intenzivně řešili,“ uvedl šéf dozorčí rady pošty Jan Mareš. 

Průměrná měsíční mzda v podniku se pohybuje kolem 22 700 korun, na konci roku má být zhruba 23 tisíc. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) by pošta měla požadavkům na růst platů vyhovět. Státní podnik by ale podle něj měl také rozkrýt své hospodaření: „Management má nehorázně vysoké platy. Celé hospodaření je málo transparentní a určitě jsou tam velké rezervy z hlediska nákupu hlavně IT zakázek, které by mohly být využity pro navýšení platů zaměstnanců.“

Sobotka požádal generálního ředitele pošty Martina Elkána a Chovance, aby dodali v první polovině příštího roku strategii rozvoje pošty včetně strategie mzdového vývoje. „Nárůst platů musí pokračovat i v příštích letech,“ uvedl premiér. Využití kompenzace za univerzální službu je podle něj jediná možnost, jak toho nyní dosáhnout.

Česká pošta zaměstnává přes 30 tisíc lidí, z toho víc než 90 procent je v provozu a obchodu. Podnik má 3200 poboček. Pošta loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun.