Ředitel Kovosvitu MAS zaměstnancům slíbil, že mzdy brzy dostanou

Strojírenská firma Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí nevyplatila svým 770 zaměstnancům mzdu za červenec. Oznámil to předseda tamních odborů Jiří Ryzka. Dodal, že firma má kvůli problémům s hospodařením několik dní nové vedení. Nového generálního ředitele Kovosvitu Blahoslava Fajmona čeká jednání s odboráři. Ředitel Kovosvitu ještě ve středu odjel do Prahy jednat o odblokování účtů firmy. Lidé by nevyplacené červencové mzdy měli dostat za pár dnů, řekl. Odboráři ale chystají případné výpovědi.

Video Události
video

Události: Trable se mzdami, OKD a Kovosvit

Kovosvit patří k největším zaměstnavatelům v Jihočeském kraji, problémy ve firmě vyšly najevo po návratu lidí z celozávodní dovolené druhý srpnový týden. Podle Ryzky si zaměstnanci mohli požádat alespoň o dvoutisícovou zálohu, což udělalo 103 lidí.

„Vedení firmy nám současný stav vysvětlilo tak, že se mu z neznámých důvodů nepodařilo získat provozní úvěr, čímž došlo ke zmrazení veškerých účtů společnosti,“ řekl Ryzka. Ředitel Kovosvitu MAS Fajmon ve středu odjel do Prahy jednat o odblokování účtů firmy. Uvedl, že lidé by nevyplacené červencové mzdy měli dostat za pár dnů. Odboráři vzápětí prohlásili, že jsou s příslibem spokojení, ovšem varovali, že když zaměstnanci peníze nedostanou, nevylučují výpovědi.

Firmu chce koncem týdne navštívit ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. „Jako ministrovi průmyslu mi na podnicích typu Kovosvit a lidech, kteří v nich pracují, velmi záleží, protože český průmysl jich takových potřebuje víc,“ uvedl.

Video Zprávy
video

Kovosvit nedal zaměstnancům výplaty

 

Kovosvit MAS je v současné době lídrem ve výrobě multifunkčních obráběcích strojů v České republice a jedním ze šesti světových producentů hi-tech technologií.

Firma v nedávné době rozšířila portfolia podnikání o energetiku a hydrotechniku. Například vznikla samostatná divize MAS Hydro, která nyní expanduje do zemí EU s technologiemi pro malé vodní elektrárny. Na hospodaření firmy se negativně projevilo utlumení obchodu s Ruskem, které tvořilo zhruba 40 procent objemu. 

Tržby společnosti v roce 2015 klesly zhruba o 15 procent na 2,025 miliardy korun. Společnost se musela začít více soustředit na jiné trhy, zejména sever Evropy. Kovosvit má dlouholetou tradici ve výrobě obráběcích strojů. V roce 1939 ji založil podnikatel Jan A. Baťa. Od roku 2010 ji vlastní podnikatel František Komárek.