Čínské nákupy v Česku nekončí. CEFC koupila manažerům luxusní vilu

Jedna z největších soukromých čínských společností CEFC v Česku opět nakupovala. Tentokrát jde o vilu za stovky milionů korun v pražské Bubenči nedaleko čínské ambasády, píší Lidové noviny. Zástupcem české pobočky této investiční skupiny je exministr obrany Jaroslav Tvrdík. Podle něj je transakce teprve začátkem snahy vybudovat z Prahy finanční a technologické centrum Číny pro střední a východní Evropu.

Podle deníku řeší koupi vily v Rooseveltově ulici katastrální úřad, proto nyní není možné dostat se ke kupní smlouvě. „V bankovních kruzích se mluví o částce pohybující se mezi pěti až deseti miliony eur, tedy až 270 milionů korun,“ píší Lidové noviny, které ale z katastru nemovitostí vyčetly jiné věci.

Například to, že prodávajícím je společnost NordiCap spadající pod podnikatelskou rodinu Hesových. Ta luxusní vilu koupila v roce 2007 od Ruyie Antoniova Reise Alvese (v roce 2002 vilu zdědil), a to za 140 milionů korun.

Vila, která je od čínské ambasády vzdálená asi půl kilometru, má údajně sloužit jako rezidence pro čínské manažery.

Česko se má stát vstupní branou do Evropy

Čínská CEFC se rozhodla expandovat do Evropy a Českou republiku si vybrala jako hlavní sídlo svých evropských aktivit. Vše začalo na začátku září, kdy se v médiích objevily zprávy o tom, že koupí Živnobanku, den nato společnost dohodla koupi Martinického paláce a podílu v energetické společnosti J&T. A na řadu přišel i fotbalový klub Slavie, Pivovary Lobkowicz a letecký dopravce Travel Service.

Čínská společnost vstoupila i do českých firem Médea Group a vydavatelství Empresa Media, které je vlastníkem TV Barrandov. Stane se strategickým partnerem obou firem.