Čínská CEFC má v Česku velké plány. Její šéf je Zemanovým poradcem

Od dubna prezidentu Miloši Zemanovi radí nový poradce Jie Ťien-ming. Jde o předsedu představenstva čínské skupiny CEFC, která v těchto dnech získala podíl v několika českých firmách a oznámila také koupi několika pražských nemovitostí. Informaci přinesl Český rozhlas.

Jméno šéfa představenstva firmy ale v oficiálním seznamu Zemanových poradců na webu Hradu zatím nefiguruje. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka totiž Jie Ťien-ming není součástí klasického poradního sboru a není za to ani placen.

Číňan má prý speciální poslání, a tudíž i jeho funkce nesplňuje obyčejné standardy. Předseda představenstva CEFC je prý prezidentovým speciálním poradcem „pro Čínskou lidovou republiku pro ekonomické otázky a otázky ekonomického rozvoje“.

Rozhlas uvedl, že podle informací na webu CEFC dostal Jie Ťien-ming jmenovací pověření osobně z rukou vedoucího prezidentovy kanceláře Vratislava Mynáře a šéfa poradců Martina Nejedlého přímo v Šanghaji.

Procenta CEFC v Česku rostou

Zeman je v Číně i v těchto dnech a dnes při jeho návštěvě Šanghaje firma CEFC podepsala několik smluv, na základě kterých postupně získá téměř 50 procent v aerolinkách Travel Service, spolu s partnery převezme podíl 79,4 procenta v Pivovarech Lobkowicz Group a stane se minoritním vlastníkem mediálních firem Médea Group a Empresa Media.

Už v týdnu oznámila koupi fotbalové Slavie, Martinického paláce na Hradčanském náměstí, budovy Živnobanky v Praze a zvýšení svého podílu v česko-slovenské finanční skupině J&T Finance z pěti na deset procent.