Antimonopolní úřad odklepl prodej 43 tisíc bývalých bytů OKD

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil změnu vlastníka společnosti RPG Byty, jíž patří více než 43 tisíc bývalých bytů OKD v Moravskoslezském kraji. Rozhodnutí je pravomocné. RPG Byty sice oficiálně přebírá lucemburská společnost Fondy Bydleni 2 S.à r.l., podle některých zdrojů by ale skutečným vlastníkem mohla být americká skupina Blackstone. Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ namítá, že úřad nemohl tak rychle transakci prověřit. 

RPG byty v Karviné
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

„Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil svým prvostupňovým rozhodnutím spojení soutěžitelů Fondy Bydleni 2 S.à r.l. a RPG Byty, s. r. o. Rozhodnutí již nabylo právní moci,“ napsal ČT mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda.

ÚOHS se zabýval oblastí pronájmu rezidenčních nemovitostí, pronájmu nebytových prostor a poskytování služeb správy nemovitostí. Řešil ale také námitky společnosti Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy. Jeho firma totiž požadovala přezkoumání toho, kdo je konečným kupcem společností RPG Byty a RPG Služby a potvrzení, zda se nejedná o fiktivní transakci.

K lucemburské firmě, která RPG Byty přebírá, úřad uvedl, že tato firma „je součástí podnikatelské skupiny, která na území České republiky působí z výše identifikovaných oblastí pouze v oblasti pronájmu nebytových prostor“. 

„Menšinovým partnerem v akviziční struktuře bez možnosti kontroly a manažerem investice je společnost Round Hill Capital LLC, která v České republice zatím nepůsobila,“ uvedl Švanda a dodal, že bližší informace budou k dispozici ve veřejné verzi rozhodnutí, která bude po nabytí právní moci a odstranění údajů obsahujících obchodní tajemství publikována na webu ÚOHS. To může ale trvat i několik měsíců.

Byty koupí Round Hill Capital. A za ní stojí kdo?

Mluvčí mezinárodní investiční společnosti Round Hill Capital Jiří Reichl  řekl, že byty bude vlastnit skutečně lucemburská společnost. Round Hill totiž Fondy Bydleni 2 S.à r.l. v Lucembursku i Fondy Bydleni 1 s. r. o. a Fondy Bydleni 1 Services s. r. o. v České republice vlastní a založila je právě za účelem nákupu společností RPG Byty a RPG Služby. Reichl uvedl, že takový postup je v těchto případech obvyklý.

Podle serveru Echo24.cz je ale konečné vlastnictví Round Hill Capital v rozporu s oznámením ÚOHS. Většinovým nabyvatelem firem RPG Byty a RPG Služby je podle serveru velká americká investiční poradenská skupina Blackstone, s níž Zdeněk Bakala, který RPG Byty dosud spoluvlastnil, v minulosti spolupracoval.

„Na své akvizice Round Hill vždy investuje prostředky skupiny mezinárodních institucionálních investorů. Jak je obvyklé v naší profesi, nemůžeme bohužel komentovat jednotlivé investory.“

Jiří Reichl

mluvčí Round Hill Capital

Round Hill Capital je globální společnost zaměřená na investice a správu v realitní oblasti. Má pobočky ve Spojeném království, Německu, Lucembursku, Belgii, USA a Nizozemsku. Od založení v roce 2002 investovala do svého evropského portfolia kapitál přesahující hodnotu šesti miliard eur (přes 162 miliard korun).

Sídlo firmy RPG Real Estate
Zdroj: ČTK
Autor: Drahoslav Ramík

Předseda Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ, které se prodeji bytů snaží zabránit, Roman Macháček řekl, že jsou rychlým rozhodnutím velmi překvapeni a že podle nich ÚOHS nemohl transakci v tak krátkém termínu prověřit.

„My jsme ÚOHS vysloveně upozornili na to, že má být velmi obezřetný, protože není jasné, kdo je vlastně konečným nabyvatelem toho bytového fondu RPG Byty…Myslíme si, že tu transakci nemohl v takto krátkém termínu prověřit a zjistit, kdo jsou koneční nabyvatelé toho bytového fondu.“

Roman Macháček

předseda Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ

Transakce podle sdružení může souviset se soudním jednáním týkajícím se privatizace OKD, při níž měla státu vzniknout údajně škoda nejméně 5,7 miliardy korun. „Hlavním účelem transakce podle nás může být snaha ukrýt ten majetek, prostě prodat to, zpeněžit ho, a tím znemožnit státu, aby se k tomu majetku v budoucnu dostal,“ řekl Macháček.

Sdružení podle svého předsedy intenzivně pracuje na tom, aby byly byty jako jeden z hlavních výnosů pocházejících z trestné činnosti v souvislosti s privatizací OKD v roce 2004 obstaveny nebo zajištěny do té doby, než v procesu padne konečný verdikt.

Bakalu kritizoval premiér i prezident

RPG Byty jsou největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku. Společnost byty získala od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou RPG Industries, která je koupila v roce 2004 spolu se společností OKD.

Byt společnosti Residomo (dříve RPG) v Karviné
Zdroj: ČTK
Autor: Drahoslav Ramík

V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. To se ale nestalo. Nyní se prodává celá firma. Prodeji bytů se snaží zabránit Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ, jež hájí zájmy nájemníků a podle nějž je celá transakce podezřelá. Prodej bytů kritizovali i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a prezident Miloš Zeman.