Sdružení nájemníků: Lidé se změny vlastníka společnosti RPG Byty bát nemusí

Výzva k hromadnému opouštění bytů vlastněných společností RPG je neopodstatněná. Tvrdí to Sdružení nájemníků ČR (SON). Společnost RPG-Byty nedávno koupila firma Round Hill Capital. Lidé se proto bojí změn, jako je například možné zrušení předkupního práva, které na byty mají. Podle šéfa SON Milana Taraby ale české právo takovou možnost vylučuje.

„SON se distancuje od populistických výzev předsedy Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ pana Macháčka k vypovídání nájmů a opouštění nájemních bytů. Není k tomu v současné době žádný důvod,“ uvedl Taraba s tím, že předkupní právo zůstalo nájemníkům zachováno. Cenu však podle něj žádný zákon negarantuje.

S tím Macháček nesouhlasí a naopak se distancuje od tvrzení Taraby. Ten podle něj mate veřejnost a spíše hájí zájmy pronajímatelů než nájemníků. „Podle nás prodejem bytů byla porušena privatizační smlouva. S prodejem podle ní musí souhlasit ministerstvo financí. To podle našich informací, žádný takový souhlas neudělilo,“ řekl Macháček.

„Round Hill Capital koupila bytové portfolio RPG Bytů za účelem dlouhodobé strategické investice a nehodláme prodávat byty do osobního vlastnictví.“

Jiří Reichl

tiskový mluvčí Round Hill Capital pro ČR

Úvahy o prodeji po jednotlivých bytech jsou však spíše teoretické. „Její nový vlastník, společnost Round Hill Capital, která vlastní po celé Evropě spousty bytů, podle svého vyjádření žádný prodej jednotlivých bytů neplánuje a hodlá se angažovat v oblasti nájemního bydlení," dodal Taraba po setkání s představiteli Round Hill Capital.

Video Události: Co bude s byty RPG?
video

Události: Co bude s byty RPG?

Události: Co bude s byty RPG?

Šéf sdružení BYTYOKD.CZ: Pan Taraba neví, o čem mluví

Taraba (Sdružení nájemníků ČR): Obavy lidí jsou zbytečné

Sdružení nájemníků zdůraznilo, že nový vlastník ani společnost RPG Byty nikdy neměli žádnou povinnost byty nájemníkům prodat, žádné předkupní právo prý nevzniklo ani prodejem celé společnosti. „Stejně tak není možné se nátlakovými akcemi domáhat na vlastníkovi prodeje bytů za v médiích uváděnou zavádějící částku 40 tisíc korun za byt, protože takové ceny neodpovídají realitě a ani obce za takové ceny byty neprodávaly,“ doplnil Taraba.

Vlastník bytů: Vláda by se do prodeje neměla plést

Proti mediálním tlakům kolem plánovaného prodeje bývalých hornických bytů OKD se v dopise premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) ohradil nepřímý majitel společnosti RPG Byty, nizozemská společnost BXR Group.  Firma podle dopisu nepřímo vlastní 50 procent společnosti CERCL Holdings Limited, která nepřímo vlastní stoprocentní podíl ve společnosti RPG Byty.

RPG byty v Karviné

Dopis BXR Group

„Je nám známo, že některé osoby se pokoušejí vyvíjet na vládu tlak, aby do této transakce zasáhla. Jsme přesvědčeni, že tyto snahy jsou spíše projevem osobních zájmů než respektu k právu a že by se jim všichni zodpovědní činitelé měli bránit.“

Dopis BXR Group

V dopise připomíná historii kritizované privatizace OKD, u jejíhož druhého kola stál jako tehdejší ministr financí právě současný premiér Sobotka. „V souvislosti s tímto prodejem (pozn. 45,88 procent akcií společnosti OKD firmě Karbon Invest v roce 2004) se Fondu národního majektu podařilo zatížit majoritního vlastníka OKD některými smluvními závazky. Mezi tyto závazky nicméně nepatří a ani nikdy nepatřila povinnost prodat byty nájemníkům,“ píše BXR, v níž měl až do minulého roku výrazný podíl podnikatel Zdeněk Bakala. Dodává, že RPG Byty jsou soukromou společností, kterou mohou její vlastníci bez dalších omezení kdykoliv prodat.

Kauza se vrátila do centra pozornosti začátkem letošního srpna, kdy společnost BXR Group oznámila prodej firmy RPG Byty společnosti Round Hill Capital. Cenu transakce firmy nezveřejnily, neoficiálně se mluví o několika miliardách korun. Sobotka prodej bytů označil za velké morální i podnikatelské selhání podnikatele Zdeňka Bakaly, který měl ve firmě podíl, protože krok podle Sobotky nebyl v souladu se záměrem privatizační smlouvy OKD. Prodej kritizoval i prezident Miloš Zeman a opoziční představitelé.

Sobotkovi poslala dopis také společnost Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy, která je minoritním vlastníkem těžařské společnosti New World Resources (NWR) vlastnícím OKD. V dopise premiéra vyzvala k nápravě škody, která byla podle ní způsobena státu, regionu a desetitisícům nájemníků v souvislosti s privatizací OKD v roce 2004.