Penta získala největší tuzemské regionální noviny Deník a tiskárny Novotisk

Investiční skupina Penta koupila 100procentní podíl ve
vydavatelství Vltava-Labe-Press (VLP). Získala tak největší tuzemské regionální noviny Deník a tiskárny Novotisk. Podle mluvčího Penty Iva Mravinace už skupina podepsala smlouvu s německým koncernem Verlagsgruppe Passau. Smlouva ale podléhá schválení antimonopolního úřadu.

Regionální Deník
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Součástí akvizice je také 51procentní podíl ve společnosti Astrosat Média, která vydává časopisy Květy, Vlasta, Story, Tv magazín a National Geographic Česko, dále 70 procent ve společnosti Česká distribuční, 35 procent v distribuční firmě PNS a 30 procent ve zprostředkovateli webové reklamy AdActive.

„Deníky i ostatní aktiva VLP - group jsou pro nás zajímavou a dlouhodobou investiční příležitostí zejména pro obchodní synergie s našimi firmami orientovanými na koncového zákazníka. Samotnému vydavatelství chceme zajistit finanční stabilitu a rozvoj, který bude sledovat současné moderní trendy. Jasnou prioritou je pak další posilování významu Deníků v regionech.“

Zdeněk Kubát

investiční ředitel Penty

Penta nezařadí VLP do společnosti News and Media Holding, která zastřešuje její mediální aktivity na Slovensku, ale vydavatelství bude přímo odpovědné vedení skupiny. "Mediální investice Penty v ČR a na Slovensku je třeba vidět odděleně. Co lze potvrdit, je fakt, že budeme hledat především ekonomické synergie tam, kde mají smysl," uvedl Mravinac.

Mediální experti: Na českém trhu vrcholí odchod původních majitelů

Mediální experti upozornili na to, že na českém trhu vrcholí odchod původních majitelů zpravodajských deníků. Podle Tomáše Trampoty z katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd je koupě vydavatelství VLP logickým pokračováním aktivit Penty na Slovensku. "Zároveň jde o pokračování trendu, kdy do českých médií vstupují společnosti s jádrem činnosti mimo média, který začal roku 2003 vstupem PPF do servisní společnosti TV Nova," uvedl Trampota.

„Éru, v níž český tisk vlastnili vesměs Němci, střídá éra, kdy hlavní podniky přebírají Slováci. Kromě nastupující Penty připomeňme Andreje Babiše jako vlastníka vydavatelství Mafra s Mladou frontou DNES a Lidovými novinami či Patrika Tkáče jako spolumajitele Czech News Center, vydavatele Blesku, Aha! či Sportu.“ 

Ondřej Aust

šéfredaktor webu Médiář.cz

Podle šéfredaktorky portálu Mediaguru.cz Martiny Vojtěchovské čtenáři obvykle vlastnické změny nepozorují. „Vstup Penty do médií je ale logickým vyústěním situace, která na českém deníkovém trhu nastala. Finanční skupiny si rozdělily vliv v českých novinách. Samozřejmě že jistá rizika z pohledu novinářské práce skýtá, stejně jako je tomu u dalších subjektů, které operují i jinde než jen v médiích,“ poznamenala Vojtěchovská.

„Tištěná média jsou pod největším tlakem vzhledem ke změně kultury, chování spotřebitelů a přesunu většiny obsahu na internet. Nicméně i tak to pořád paří k prestižním médiím. A v zásadě v případě řízení nákladů se dá i na těchto médiích vydělat,“ dodává vedoucí partner oddělení finančního poradenství společnosti Deloitte Miroslav Svoboda.

Video Regionální Deník má nového majitele - Pentu
video

Regionální Deník má nového majitele - Pentu

Regionální Deník má nového majitele - Pentu

Svoboda: I na tištěných médiích se dá vydělat

Němcům zůstane domácí trh a Polsko

Skupina VLP je po loňské akvizici časopiseckého vydavatelství Sanoma,
přejmenovaného na Astrosat Media, druhou nejsilnější vydavatelskou skupinou na tuzemském trhu. V Česku vydává 71 regionálních deníků. V roce 2013 vydavatelství vykázalo ztrátu 61 milionů korun po ztrátě 22 milionů v roce 2012. Kvůli úhradě ztráty z minulých let vlastník společnosti rozhodl o snížení základního kapitálu o polovinu na 930 milionů korun.

Německý mediální koncern uvedl, že VLP prodal ze strategických důvodů. Pasovské vydavatelství bude nyní rozvíjet své aktivity v Polsku a Německu, kde zůstává zaměstnavatelem 3000 lidí. V Polsku je vlastníkem předního vydavatelství Polska Press, v Německu je vydavatelem periodika Passauer Presse.

„Tato transakce nám umožní se více soustředit na německý trh, kde chceme pokračovat v dalším růstu.“

Simone Tucci-Diekmannová

ředitelka Verlagsgruppe Passau

Penta je středoevropská investiční skupina založená v roce 1994. Působí zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu a v realitním developmentu. Spravuje jediný fond svých partnerů, akcionářů společnosti. Její portfoliové společnosti zaměstnávají zhruba 35 tisíc lidí a hodnota aktiv skupiny v roce 2014 činila 6,7 miliardy eur. Penta působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě a Mnichově.