Ukrajina doufá, že cena za ruský plyn vzroste jen o třetinu

Kyjev – Ukrajina očekává, že bude platit Rusku zhruba o 120 dolarů více než nyní, tedy 386 až 387 dolarů za tisíc kubických metrů zemního plynu. Prohlásil to ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan. Odvolal se přitom na dohodu s Ruskem, kterou Kreml nedávno vypověděl. Prodan tak vyvrátil spekulace, podle kterých by Ukrajina měla platit za plyn až dvakrát tolik.

Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Krasilnikov Stanislav

Rusko v prosinci souhlasilo se snížením ceny plynu pro Ukrajinu o zhruba třetinu na 268,50 dolaru za tisíc krychlových metrů plynu, a to k letošnímu lednu. Dohoda počítala s tím, že se bude cena čtvrtletně upravovat. Prodan už dříve řekl, že ruský monopolní vývozce plynu Gazprom pravděpodobně cenu zvýší na 368,50 dolaru za tisíc kubíků. Dnešní odhady na druhé čtvrtletí jsou o něco vyšší. Odvíjejí se ale od jiné, dřívější dohody s Ruskem.

„Cena nebyla pevně stanovena, pravděpodobně to ale bude mezi 386 a 387 dolary na tisíc kubických metrů, když se vezme v úvahu charkovské ujednání,“ citovala agentura Reuters ministra energetiky. 

Ukrajina v rámci charkovské dohody z roku 2010 „vyměnila“ slevu na ruský plyn za prodloužení ruského pronájmu vojenské základny v krymském Sevastopolu. Krymský poloostrov ale Rusko tento týden formálně anektovalo. Ruský premiér Dmitrij Medvěděv v pátek řekl, že charkovská dohoda přestane být platná, což Rusku dává právo domáhat se vrácení peněz od Ukrajiny soudní cestou, napsala agentura Reuters.

„S připojením Krymu k Rusku již představa snížení ceny za plyn poskytnutá Ukrajině za základnu černomořské flotily neexistuje. Flotila v současnosti již de jure nemá základnu na Ukrajině, ale na území ruského regionu,“ uvedl Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.


Novináři se obávají, že bude Ukrajina platit až 480 dolarů za tisíc metrů krychlových plynu. Naznačily to listy Vedomosti a Kommersant. V Evropě by to byla jedna z nejvyšších cen. Podle premiéra Arsenije Jaceňuka zdvojnásobením ceny Rusko trestá Ukrajinu za její evropskou volbu. Ukrajina proto potřebuje urgentně vyřešit například spuštění zpětného toku plynu z EU na Ukrajinu.

Evropa dovozem ruského plynu pokrývá téměř třetinu své poptávky po této strategické surovině. Zhruba polovina dodávek ruského plynu do Evropy prochází přes Ukrajinu. Nynější napětí mezi Ukrajinou a Ruskem vyvolává na západě znepokojení ohledně budoucího přísunu ruského plynu. Střety mezi Kyjevem a Moskvou už způsobily vážné narušení dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu do Evropy v letech 2006 a 2009. Ukrajina za odběr plynu podle ruských činitelů dluží Gazpromu skoro dvě miliardy dolarů. Gazprom minulý týden uvedl, že by měl sice právo zadržovat nezaplacený plyn pro Ukrajinu, o další plynovou krizi kvůli Ukrajině ale nestojí.