Do hotelu na jeden den, do lázní na prodloužený víkend. Češi na pobytech šetří už před zvýšením DPH

Nahrávám video

Ubytovací služby se zřejmě nevyhnou zdražování. Zůstávají sice v původní, nižší sazbě daně z přidané hodnoty (DPH), ta se ale v důsledku vládních opatření zvýší z deseti na dvanáct procent. V případě ubytovacích služeb vláda očekává, že jí dvouprocentní navýšení DPH přinese do rozpočtu 1,4 miliardy korun. Podle majitelů hotelů je už teď patrné, že Češi na tuzemských dovolených šetří, své pobyty oproti dřívějším dobám zkracují. Slabší zájem zahraničních turistů pak dopadá na průvodce, kteří navíc, pokud jsou živnostníci, musejí od příštího roku počítat s vyššími odvody.

DPH z ubytování se v posledních letech mění už poněkolikáté. Ještě před rokem 2020 byla patnáctiprocentní, poté klesla na deset procent. Vládní úsporný balíček znamená sloučení dosavadních tří sazeb DPH do dvou, přičemž ta nižší je dvanáct procent.

Ubytovatelé si menšího zájmu tuzemských hostů všímají už teď – před případným zdražením svých služeb. Například v hotelu Kvilda bylo před pandemií covidu-19 prakticky nemožné sehnat na jaře pokoj na letní prázdniny, letos jsou pokoje obsazeny zhruba ze šedesáti procent.

Prezident Asociace hotelů a restaurací: Je možné, že Češi budou šetřit ještě více

Lidé navíc svůj pobyt nejen na Kvildě zkracují. Poměrně velký zájem byl loni podle provozní hotelu Heleny Gerlichové o jednodenní rezervace, ty ale hotel zrušil, nevyplatily se. „Stejně uklízíte pokoj, musíte vynaložit stejné náklady jako na vícedenní rezervace,“ upřesnila provozní. „Pokud bychom je dělali, tak navyšujeme cenu o čtyřicet procent,“ spočítala.

V lázních tráví lidé času ještě výrazněji méně ve srovnání s dřívějšími zvyklostmi. Místo původních desetidenních pobytů dají přednost prodlouženému víkendu. „V ubytovacích službách není dvouprocentní rozdíl tak zásadní. Ale jak bude balíček omezení na spotřebu domácností celkově působit, v současné době asi neumíme odhadnout. Je možné, že začnou uvažovat o tom, kde by se dalo ještě ušetřit,“ míní president Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek.

Zatímco české hotely a penziony se připravují na přesun do vyšší sazby DPH, dovolených v zahraničí se úsporný balíček v souvislosti s daní z přidané hodnoty nedotkne. Na konečné ceně dovolených by se však podle ekonomů mohly podepsat vyšší daně z příjmů právnických osob nebo navýšené odvody živnostníků.

V letech 2024 až 2026 se minimální vyměřovací základ pro sociální pojištění zvýší o pět procentních bodů ročně ze současných pětadvaceti procent průměrné mzdy. Živnostníci také budou nově platit pojistné nejméně padesát pět procent základu daně místo současných padesáti procent.

Méně průvodců i zahraničních turistů

V cestovním ruchu koncem roku působilo přes třináct tisíc firem a živnostníků. Na živnostenský list v hotelích a penzionech vypomáhá zhruba čtvrtina personálu. Často jde o wellness služby, úklid a řidiče. Během hlavní sezony také o kuchaře, servírky nebo číšníky.

Čtrnáct procent OSVČ, které podnikají v cestovním ruchu, pak tvoří průvodci. Lidí věnujících se této profesi v posledních letech výrazně ubylo, za pandemie podle Asociace průvodců ČR asi o polovinu.

Další pokles se sice nečeká, uživit se jako průvodce bude ale kvůli zmíněným vyšším odvodům pro živnostníky těžší. „Cestovní kanceláře jim honoráře jen tak nezvýší,“ podotýká tajemník asociace Miroslav Prokeš k vyhlídkám svých kolegů s pár lety praxe, nebo dokonce těch začínajících.

Profesní sdružení zároveň dlouhodobě upozorňují na nekalou konkurenci zahraničních průvodců. Prosazují proto uznávání kvalifikací nebo přeřazení profese mezi vázané živnosti.


Navíc – návštěvníků z ciziny sice přebývá, ale předpandemických čísel statistiky nedosahují. „Je to o něco lepší než loni, ale v žádném případě se to nedá srovnávat se situací před pandemií covidu. Mezikontinentální letecké zájezdy se na předcovidové stavy vůbec nevrátily,“ dodal Miroslav Prokeš. Tito turisté přitom patřili k těm, kteří v Česku utráceli nejvíce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoFarmářům chybí voda i krmivo pro dobytek, někteří snižují stavy

Někteří farmáři se kvůli suchu potýkají s nedostatkem vody a krmení pro dobytek. Podobné problémy řeší velká část Evropy – krmiva je proto na trhu méně a jeho cena roste. Hospodářům, jako je Jiří Kunc, hrozí, že budou muset stavy dobytka postupně snižovat. Už dnes má ve stáji o dvacet kusů méně, aby zvířata uživil. Krávy navíc nemají co spásat a zimní zásoby krmení jim teď hospodář dát nemůže.
před 27 mminutami

VideoRozsáhlé požáry se mohou opakovat každoročně, obává se Legner z hasičského sboru

Minimálně poslední čtyři roky nám ukazují, že požáry takového výkonu a rozlohy se stávají běžnou součástí našeho života, uvedl k rozsáhlému požáru u chorvatského Omiše Martin Legner z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru. Obává se, že se nás to v Evropě bude týkat každoročně a budeme se muset naučit s tím žít a bojovat proti tomu. V Interview ČT24 řekl moderátorovi Jiřímu Václavkovi, že k příčinám těchto požárů řadí hlavně klimatické podmínky, skladbu lesa a také větry, „které neskutečným způsobem urychlují frontu požáru a ovlivňuji i jeho výkon“. Na vině bývá i to, že lidé často podceňují základní pravidla typu nerozdělávat oheň poblíž lesa či nevyjíždět například čtyřkolkami na pole, protože výfuky jsou schopny zapálit sušinu. V pořadu mluvil též o tréninku pilotů ve shozu vody, roli vrtulníků či o spolupráci v Evropě. Zmínil také, jak požár v Českém Švýcarsku v roce 2022 posunul „hasičské myšlení“.
před 1 hhodinou

Provoz pražského letiště se vrátil na hlavní ranvej

Letový provoz na pražském letišti se vrátil na hlavní dráhu. Kvůli modernizaci okolí hlavní ranveje byl na 4,5 měsíce převeden na vedlejší dráhu. Druhá etapa modernizace začala na konci března a zahrnovala čtrnáct stavebních a technologických projektů letiště za více než jednu miliardu a tři investiční akce externích partnerů, sdělil zástupce mluvčí letiště Jiří Hannich. Loni byla hlavní dráha uzavřena kvůli první etapě modernizace ve stejném období.
před 1 hhodinou

Auto, které jelo téměř dvě stě kilometrů v hodině, řídil čtrnáctiletý chlapec

Policisté ve čtvrtek večer při běžné kontrole zastavili u Obědovic nedaleko Hradce Králové osobní vozidlo značky Audi, které na silnici druhé třídy jelo rychlostí téměř dvě stě kilometrů v hodině. Za volantem přitom seděl teprve čtrnáctiletý chlapec, uvedla v pátek policie na webu. Hlídce řekl, že automobil je jeho otce.
před 3 hhodinami

Ve Zlíně odstartovala Barum rallye. Závod doprovází omezení dopravy

Ve Zlíně začal pětapadesátý ročník Barum Czech Rally. Závodníky čeká třináct rychlostních zkoušek o celkové délce 206 kilometrů. Soutěž se až do neděle pojede na silnicích po celém Zlínském kraji. Na pořádek při akci dohlédnou tři stovky policistů. Demoliční práce na nedávno vyhořelé budově číslo 34 ve Zlíně ovlivní především diváky, kteří se nedostanou do Vavrečkovy ulice.
14:55Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Armáda letos nabrala víc lidí, než plánovala, řekl Zůna. Babiš mluví o garanci dvou procent

Do české armády už letos nastoupilo nebo má rozhodnutí o nástupu 2997 lidí, uvedl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) na slavnostní přísaze ve Vyškově. Armáda původně plánovala letos přijmout 2250 lidí. Klíčové období pro nábor resort čeká na podzim. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že armáda má zajištěno financování na úrovni dvou procent HDP a že vláda rozpočet na příští rok schválí do konce září. K 1. srpnu sloužilo v ozbrojených silách podle Babiše 30 907 vojáků.
před 8 hhodinami

VideoMinisterstva v boji se suchem zaspala, míní Hladík. Wasserbauer to odmítl

Ministerstva životního prostředí (MŽP) a zemědělství dle bývalého šéfa MŽP Petra Hladíka (KDU-ČSL) při řešení současného sucha zaspala a už měla svolat Ústřední komisi pro sucho. Vrchní ředitel sekce technické ochrany životního prostředí MŽP Jaromír Wasserbauer v Událostech, komentářích oponoval, že komise se svolává na žádost hejtmanů nebo při vyhlášení stavu nedostatku vody ve více krajích, což se zatím nestalo. Debatu moderoval Lukáš Dolanský.
před 12 hhodinami

VideoSeverní část Pražského okruhu chce ŘSD začít stavět v roce 2028

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce mít do konce příštího roku vykoupených až devadesát procent pozemků, aby mohlo v roce 2028 začít stavět severní část Pražského okruhu. Dálnici bude muset ustoupit například komunitní zahrada uprostřed pražského Suchdola. Mají tudy vést tunely, na povrchu budou stožáry vysokého napětí. Místní už vědí, že to bude nepříjemný zásah do jejich života. ŘSD vyjednává s dotčenými obcemi a městskými částmi dlouhodobě. Stejně jako radnice označuje debaty za náročné. Ke konci příštího roku plánuje ŘSD zažádat o stavební povolení. Pro stát je dokončení základní dálniční sítě prioritou, ale i ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) připouští možné problémy kvůli odporu části místních obyvatel. Zatímco o severní části okruhu se stále jedná, na jihovýchodní mezi Běchovicemi a dálnicí D1 už jsou těžké stroje a dělníci zhruba v polovině prací.
před 14 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.