České domácnosti chudnou. Na energiích přitom výrazně šetří

5 minut
Události: Přibývá lidí závislých na podpoře státu
Zdroj: ČT24

V Česku přibývá lidí závislých na podpoře státu. Například příspěvek na bydlení, který pomáhá i s vysokými cenami energií, pobíralo v lednu už téměř 230 tisíc rodin. To je o šedesát procent více než rok předtím. Vláda odhaduje, že počet vyplácených sociálních dávek bude v následujících měsících ještě stoupat. Podle opozice je pomoc domácnostem pomalá a úřady nestíhají. Pomoc od státu domácnosti potřebují i přesto, že na energiích výrazně šetří. Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) vloni omezily spotřebu elektřiny o devět procent.

„Ještě v příštích třech měsících bude u velké části domácností docházet k doběhu původních tarifních podmínek, především na cenách elektrické energie. Nicméně zatím vidíme, co se děje poslední dva týdny, že ČEZ i E.ON reagují tím, že už začínají nabízet tarify, které jsou pod zastropovanými cenami,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Podle šéfky poslanců ANO Aleny Schillerové by měl stát pomoci oživit trh tak, aby lidí, kteří potřebují sociální dávky, nepřibývalo. „Ale stejně i ten systém dávek je složitý, komplikovaný, a mně píší denně lidé, že dva měsíce čekají na nějakou dávku. A tím pádem si musejí půjčovat,“ uvedla.

Spolu s počtem lidí, kteří státní pomoc potřebují, stoupá i průměrná vyplácená částka. V lednu tak příspěvek na bydlení dosáhl v průměru 4912 korun. „Zastropovali jsme ceny a jsme si vědomi toho, že pro některé domácnosti to není dostatečné. A pro ty máme sociální síť, příspěvek na bydlení. Takže je to přesně tak, jak jsme předpokládali. Peníze v rozpočtu na to máme vyčleněny,“ sdělil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD) tvrdí, že způsob, jakým vláda zavedla regulaci, je velmi drahý. „Ty ceny jsou tak vysoké, že občané elektřinu šetří už díky tomu, že ta cena je tak vysoká, i ta zastropovaná,“ řekl.

Dodavatelé: Splácení je v normálu

Podle Energetického regulačního úřadu domácnosti loni šetřily mnohem více než například firmy. A to u elektřiny i u plynu. A v prvních týdnech letošního roku se ukazuje, že trend bude nejspíš pokračovat. „V případě spotřeby plynu už máme data za leden. Ta v podstatě potvrzují trend z loňského roku. Je to velmi obdobné, je to zase snížení spotřeby lehce přes dvacet procent,“ vyčíslil mluvčí úřadu Jan Hamrník.

To, že kombinace úspor a příspěvku na bydlení zatím spíše funguje, potvrzují i dodavatelé energií. Ani jedna společnost dosud neeviduje u svých zákazníků, že by měli výraznější problémy se splácením. „Jedná se zhruba o třetinu procenta zákazníků, které obvoláváme, protože třeba mají problém s tím, aby platili účty včas. Ale je to standardní, je to podobné, jako to bylo dříve,“ sdělil mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

E.ON podle mluvčí Martiny Slavíkové neeviduje meziroční nárůst počtu klientů, kteří by u společnosti měli dluhy nebo nedoplatky. „Možná je to způsobeno i tím, že lidé začali poměrně hodně šetřit na energiích,“ uvedla.

Úřady práce se i tak musejí připravit na další nápor žadatelů o příspěvek na bydlení v následujících měsících – tak, aby už nedocházelo ke zpoždění se schvalováním a výplatou dávek. Ministr práce proto bude po vládě chtít, aby přesunula některé pracovníky z jiných agend na výpomoc právě úřadům práce.

Úspory na dva měsíce

Tlak na domácnosti nepoleví ani letos. Skoro jedenáctiprocentní průměrná inflace podle prognózy centrální banky znovu převýší růst mezd. Za větší výdělky si toho lidé tedy opět koupí méně. Jen potraviny zdraží o více než osm procent.

Už nyní je přitom ohrožena více než čtvrtina domácností. Svými příjmy sotva pokryjí výdaje a zároveň mají úspory maximálně na dva měsíce, vyplývá z lednového průzkumu agentury PAQ Research a Českého rozhlasu.

Spokojený se svou životní úrovní je podle šetření Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu Akademie věd ČR jen každý třetí oslovený. Naopak pesimistický postoj vyjádřilo už skoro čtyřicet procent respondentů.

Zároveň rostou obavy o stav veřejných financí. Tři čtvrtiny dotázaných jsou nespokojené s jejich vývojem. Opačný názor vyjádřila jen čtyři procenta respondentů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Příběh zámku z Trutnovska inspiroval filmaře, teď je komplex na prodej

Komplex Nové Zámky na Trutnovsku je na prodej. Do povědomí veřejnosti se dostal v souvislosti s chováním majitelů vůči muži, který jim odmítl prodat pozemky. Příběh se poté stal předobrazem filmu Zahradníkův rok. Firma ruského podnikatele Alexeje Zacharova se zbavuje zámku i čtyřiceti hektarů polností, stavebních parcel a vodní plochy. Z dříve oblíbeného místa k procházkám udělal majitel téměř pevnost obehnanou žiletkovým drátem.
před 1 hhodinou

Normalizační prezident Husák zažil pád režimu, který sám pomáhal budovat

V roce 1975 skončil ve funkci československého prezidenta Ludvík Svoboda. Dne 29. května ho nahradil Gustáv Husák, který už v šestnácti letech vstoupil do Svazu komunistické mládeže a významně se podílel na únorovém převratu v roce 1948, aby byl následně komunistickým režimem odsouzen a vězněn. I díky názorovým obratům po událostech v roce 1968 se ale vrátil na politický vrchol a přesně před padesáti lety se stal osmým československým prezidentem.
před 2 hhodinami

Čína je dle české vlády odpovědná za kyberkampaň proti resortu zahraničí

Česká vláda označila Čínu za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z komunikačních sítí ministerstva zahraničí, oznámil úřad. Čína mohla získat přístup k tisícům e-mailů, a to i z doby, kdy Česko předsedalo EU, píše Politico. Šéf diplomacie Jan Lipavský (nestr.) na síti X dodal, že nechal kvůli kyberútokům předvolat čínského velvyslance v Praze. Na ministerstvu šéf resortu zavedl nový a podle něj bezpečnější komunikační systém. Čínské velvyslanectví v Česku se ohradilo proti obviněním vůči Číně v souvislosti s kyberšpionáží.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Armáda bez důvěry veřejnosti neznamená nic, řekl Řehka na veletrhu IDET

Přeletem armádních vrtulníků a bojových letounů začala na brněnském výstavišti trojice bezpečnostních veletrhů v čele s obranným veletrhem IDET. Jsou největší v historii, představuje se 650 firem z 34 zemí. IDET skončí v pátek, souběžné veletrhy požární techniky a služeb PYROS a bezpečnostní techniky a služeb ISET v sobotu. Veletrhu IDET se účastní i prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Karel Řehka.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Deník N: Odsouzený muž daroval ministerstvu bitcoiny, řeší to policie

Člověk odsouzený za obchod s drogami daroval letos ministerstvu spravedlnosti 468 kusů kryptoměny bitcoin, které pak resort v aukcích prodal za skoro miliardu korun. Darováním se zabývá policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Deníku N to potvrdil přímo ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle resortu bylo nicméně vše v souladu s právem.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Násilí mezi mladými je na vzestupu, trend má zvrátit nový program

Resort vnitra a další úřady upozorňují na radikalizaci a násilí u dětí a mladistvých. Všímá si toho i zpráva o extremismu, kterou ve středu projednala vláda. Trend potvrzují i policejní statistiky. Podle odborníků selhává prevence. Vláda proto přichystala Program bezpečného dětství, který se chce zaměřit na zvrácení tohoto trendu. Kabinet by jej měl představit a projednat příští týden.
před 11 hhodinami

Loňské povodně odnesly z rybníků část ryb, stát majitelům vyplatí kompenzace

Sto milionů korun rozdělí ministerstvo zemědělství mezi majitele rybníků a další chovatele. Bude to kompenzace za loňské povodně, kdy část ryb odnesla voda. Škody majitelé teprve vyčíslují, největší byly pravděpodobně na Rožmberku. Rybáři tu loni na podzim vylovili zhruba o polovinu ryb méně, než původně očekávali. Přesné ztráty ještě nevyčíslili. Musí je prokázat podle metodiky ministerstva. Žádost o dotaci mohou podat v červnu.
před 12 hhodinami

Trump způsobuje cly chaos, míní Švejnar

Americký prezident Donald Trump pozastavil padesátiprocentní cla na dovoz z Evropy, nejpozději 9. července se uvidí, co bude dál. Způsobuje obrovský chaos tím, že jednoho dne cla uvalí, druhý den je oddálí, pro některé země dá vyšší, pro některé nižší, uvedl v Interview ČT24 ekonom a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Jan Švejnar. Cla budou mít podle něj velice silný negativní efekt na USA, protože se zvednou ceny a nastane inflace. V tomhle si myslím, že se Trump strašně přepočítává, dodal Švejnar. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 12 hhodinami
Načítání...