Senátorem za Jihlavu zůstane Vystrčil

9 minut
Volby 2022: V Jihlavě zvítězil Vystrčil
Zdroj: ČT24

Současný předseda horní komory Miloš Vystrčil (SPOLU) zůstává senátorem. Ve volebním obvodu Jihlava obhájil v druhém kole mandát ziskem 60,03 procenta hlasů. Ve zřejmě nejsledovanějším duelu letošních senátních voleb porazil Janu Nagyovou z ANO, která je s šéfem ANO Andrejem Babišem obžalovaná v případu dotace na farmu Čapí hnízdo. Nagyovou volilo ve druhém kole 39,96 procenta lidí. Vystrčil bude moci být po znovuzvolení senátorem předsedou Senátu další dva roky.

Vystrčil byl v letošním senátním finále zvolen nejvíce hlasy. Svoji vyzyvatelku porazil o 7778 hlasů, což byl největší rozdíl ze všech finálových duelů. Nagyové by její hlasy stačily na výhru v ostatních 23 obvodech. To bylo způsobeno vysokou účastí.

V obvodu přišlo ve druhém kole k volbám 38,74 oprávněných voličů, což byla nejvyšší účast v letošním druhém kole senátních voleb. V prvním před týdnem hlasovalo 48,93 procenta. V něm získal Vystrčil 45,62 procenta hlasů a Nagyová 30,56 procenta. V obvodu Jihlava usilovalo letos o senátorský post šest kandidátů.

Vystrčil vyjádřil radost nad výsledkem a poděkoval voličům. „Za to, že se nenechali zmást tou kampaní, kterou vedl zejména Andrej Babiš,“ řekl s tím, že výsledek bere jako vítězství nad šéfem ANO.

Zopakoval, že s kandidaturou na prezidenta nepočítá. „To stále trvá,“ uvedl. Domnívá se, že svůj postoj nezmění.

Zda bude chtít být znovu předsedou horní komory, Vystrčil nesdělil. „Nekandidoval jsem proto, abych se stal předsedou Senátu, ale proto, abych obhájil práci, kterou jsme tady všichni dělali. Abych mohl prosazovat věci, které považuji za důležité – a jestli to bude na pozici předsedy nebo řadového senátora, to uvidíme,“ uvedl jen.

Podpora vládní koalice

Vyjádřil rovněž vděčnost předsedům i dalším zástupcům stran vládní pětikoalice, kteří mu byli nakloněni.

Premiér a šéf ODS Petr Fiala uvedl, že je vysoce pravděpodobné, že Vystrčil bude znovu předsedou horní komory. Je to prohra ANO, ale i osobní prohra Andreje Babiše, doplnil.

Předseda lidovců Marian Jurečka uvedl, že KDU-ČSL podpoří Vystrčila jako předsedu horní komory, sami pak budou chtít post místopředsedy. K průběžným výsledkům voleb pak podotkl, že referendum o vládě se nekonalo.

Místopředseda STAN Jan Lacina ČT řekl, že podpora hnutí je rovněž vysoce pravděpodobná. „Vede Senát velmi konsensuálně a k všeobecné spokojenosti,“ podotkl. Podporu Vystrčilovi v kandidatuře na předsedu horní komory vyjádřil i šéf senátorského klubu ODS a TOP 09 a rovněž znovuzvolený senátor Zdeněk Nytra. „Moji podporu, a troufám si mluvit za celý klub (ODS a TOP 09), určitě má,“ řekl. „Ta nominace Miloše Vystrčila na předsedu Senátu bude stoprocentní z našeho klubu,“ dodal.

Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová poblahopřála Vystrčilovi na Twitteru. „Souboj s Janou Nagyovou, spoluobžalovanou v procesu s Andrejem Babišem, ve druhém kole senátních voleb přivedl k urnám přes čtyřicet procent voličů. Gratuluji Miloši Vystrčilovi a naší zemi. Do Senátu se jen kvůli imunitě nekandiduje,“ uvedla. Předsedové Pirátů a STAN Ivan Bartoš a Vít Rakušan zatím výsledky hlasování nekomentovali.

Nagyová označila za úspěch už svůj postup do druhého kola senátních voleb. Že v něm nevyhrála, ji na jednu stranu mrzí, ale získaných skoro čtyřicet procent hlasů proti Vystrčilovi považuje také za velmi dobrý výsledek. Vede ji k tomu, že se chce dál angažovat. Účast v senátních volbách zároveň označila za velkou zkušenost. „Dalo mi to velkou sílu se zvednout a jít dál. A pochopila jsem, že jsou lidi, kteří o to stojí,“ řekla.

Vystrčilovi k obhajobě mandátu pogratulovala. „Protože ten mandát je v tomhle případě zasloužený, že se opravdu zvedlo hodně lidí,“ poznamenala. 

Babiš na Vystrčilovo vítězství reagoval kritikou. „Z kandidátů, kteří se dostali do Senátu, je nejhorší,“ prohlásil na jeho adresu.

Ústavní právník Jan Kysela považuje tento duel za velmi významný hned v několika ohledech. „Existuje taková civilizační norma, která úplně neplatí v České republice, ale platí leckde jinde na Západě. A ta norma spočívá v tom, že když jste obviněný, natož pak obžalovaný, tak z politiky odcházíte – nikoliv, že do ní vstupujete,“ řekl v Interview ČT24. Za zajímavé považuje i to, že duel působil tak, že Vystrčil nekandiduje proti Nagyové, ale spíše proti Babišovi.

26 minut
Ústavní právník Jan Kysela k senátním volbám v Interview ČT24
Zdroj: ČT24

V roce 2016 zvítězil v Jihlavě Miloš Vystrčil (ODS). Ve druhém kole získal 53,37 procenta hlasů. Druhý skončil Michal Stehlík (za KDU-ČSL). Voleb se zúčastnilo devět kandidátů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poprvé zasedla Babišova vláda

V pondělí jmenovaná vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) dorazila do Strakovy akademie, kde poprvé absolvuje převážně technické jednání. Na něj je vyhrazena asi hodina a kabinet na něm pravděpodobně určí agendu ministrovi bez portfeje za Motoristy Borisovi Šťastnému, který se stal ministrem pro sport, prevenci a zdraví. Rozhodnout by mohl též o obsazení předsedy Legislativní rady vlády, funkce mluvčího kabinetu či jmenování vedoucí úřadu vlády.
09:36Aktualizovánopřed 2 mminutami

Prezident jmenoval vládu Andreje Babiše

Prezident Petr Pavel v pondělí v devět hodin ráno jmenoval v navrhovaném složení vládu Andreje Babiše (ANO). Ten předal hlavě státu nominace ministrů do vlády ANO, SPD a Motoristů po svém jmenování minulý týden. Ze zdravotních důvodů mezi nimi chybělo jméno poslance za Motoristy Filipa Turka. Pověření vést ministerstvo životního prostředí místo něj dostal předseda Motoristů a nově jmenovaný šéf diplomacie Petr Macinka.
06:50Aktualizovánopřed 24 mminutami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o nastupující vládě

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o nastupující vládě premiéra Andreje Babiše (ANO) složené z ministrů ANO, SPD a Motoristů, a jejím pondělním jmenování prezidentem Petrem Pavlem. Probrali také možnost konání voleb na Ukrajině, o které v úterý hovořil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Svůj komentář hosté přidali rovněž ke stavu levice v Česku. Debaty moderované Klárou Radilovou se zúčastnili komentátor z týdeníku Echo Daniel Kaiser, designérka Anna Marešová, herečka Barbora Štěpánová, novinář a komentátor Jindřich Šídlo a advokát Tomáš Sokol.
před 1 hhodinou

Česko bude dál svírat inverze

Inverzní počasí se zataženým nebem bude v Česku pokračovat, teploty přes den budou většinou do pěti stupňů Celsia, v noci i pod nulou. Ojediněle se objeví mrholení a také mlhy, které mohou namrzat. Od čtvrtka se vyjasní a mírně oteplí. Na víkend se mraky vrátí a místy může slabě pršet. Vyplývá to z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 1 hhodinou

Od ledna v Praze končí parkování pro elektroauta zdarma

Bezplatné parkování elektromobilů v Praze od nového roku končí. Jejich majitelé budou platit polovinu toho, co vlastníci aut se spalovacími motory a získají možnost nákupu další parkovací karty platné pro všechny modré zóny. Plug-in hybridy pak přijdou o veškeré úlevy. Změna má vést mimo jiné k uvolnění místa pro rezidenty, což prosazovaly hlavně jednotlivé městské části. Bezplatné parkování elektroaut bylo během letošního roku ukončeno třeba v Plzni. Naopak zvýhodnění stále nabízejí například v Českých Budějovicích, Ostravě nebo Liberci.
před 2 hhodinami

České restaurace získaly deset michelinských hvězd

Deset michelinských hvězd si letos vysloužily tuzemské restaurace. Oceněné podniky lidé letos najdou ve více krajích. Společnost udílela také individuální ceny – za nejlepší servis, nejlepšímu someliérovi a mladému kuchaři. Restauratéři se shodují, že světové známé ocenění přitáhne domácí i zahraniční turisty a slouží jako motivace nejen pro kuchaře, ale také třeba farmáře. Zároveň může pomoci nalákat do oboru mladé lidi. Česko prostřednictvím státní agentury CzechTourism zaplatilo za tříletou smlouvu se společností Michelin přes třicet milionů korun.
před 3 hhodinami

V pražském Motole odstranili nádor v plicích díky 3D modelu

Trojrozměrný model jako pomůcka hrudních chirurgů pro plánování operace. Na milimetr přesně dokáže zobrazit, kde se nachází nádor. Díky tomu ho pak lékaři můžou šetrněji odstranit. 3D vizualizaci využili v pražském Motole zatím u dvou pacientů. Počítají ale, že ji do budoucna budou používat mnohem častěji.
před 13 hhodinami

„Tak, jsem svobodný. Fajn.“ Před 90 lety abdikoval TGM

Přesně před 90 lety abdikoval prezident Tomáš Garrigue Masaryk. První hlava československého státu se v polovině třicátých let minulého století potýkala se zdravotními problémy i s hledáním svého nástupce, kterým se nakonec stal Edvard Beneš.
před 13 hhodinami
Načítání...