Sněmovní opozice není spokojena s výbory, které má vést. Nepatří prý k těm silným

18 minut
Události, komentáře: Obsazování předsednických postů ve sněmovních výborech
Zdroj: ČT24

Zástupci opozice ve sněmovně nejsou spokojení s návrhem pětikoalice na rozdělení vedoucích funkcí v poslaneckých výborech. Není tak možné plnit kontrolní úlohu vůči vládě, uvedl v pořadu Události, komentáře ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Poslanec SPD Jan Hrnčíř k tomu řekl, že jeho hnutí to neumožňuje dostatečně plnit volební program.

Hnutí ANO není spokojeno s výbory, které dostalo nabídnuté. Konkrétně se jedná o šest výborů – mandátový a imunitní (už ho vede Helena Válková), ústavně právní, branný, školský, volební a správní. Rozhodovat o výborech, kterých má být celkově – stejně jako v minulém volebním období – osmnáct, se bude v pátek. 

Pětikoalice má vést všech devět výborů, které se považují za silné (viz grafika níže).  Organizační výbor pak spadá pod předsedkyni sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09).

Karel Havlíček (ANO) řekl, že návrh pětikoalice není spravedlivý ani fér. „Není to o pozicích. Je to o tom, že Poslanecká sněmovna má plnit mimo jiné kontrolní úlohu vůči vládě.“

Očekával by tedy, že ANO dostane nabídku na vedení vždy v jednom ze silných výborů. Tedy v rozpočtovém, nebo hospodářského výboru, sociálním/zdravotním, zemědělském/pro životní prostředí. „Je to pojistka, když vždy jeden z těchto výborů vede opozice.“ Podle něho tak bude chybět kontrolní aspekt. V minulosti bylo podle něj rozdělení výborů férovější. 

Jan Hrnčíř (SPD) uvedl, že pětikoalice se s jeho hnutím o rozdělení křesel prakticky nebavila. Navržené vedení výborů kontrolního a petičního nepovažuje za adekvátní. V nich se těžko prosazuje program SPD. Jeho hnutí by chtělo vést bezpečnostní, nebo hospodářský, nebo rozpočtový výbor.

Čerstvě zvolený místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS) na slova Havlíčka reagoval s tím, že v minulosti patřilo vedení rozpočtového (KSČM) a hospodářského výboru (SPD) „nepravé“ opozici, protože podle něj podporovala vládnutí ANO a ČSSD.

Možné vedení poslaneckých výborů
Zdroj: ČT24

Havlíček také řekl, že jeho kandidatura do vedení sněmovny – ke které nakonec nebyl sněmovnou připuštěn – stála za to. „Sdělili jsme naším voličům, že nebudeme z boje utíkat. Jediná škoda je, že souboj neproběhnul.“

Dodal, že ANO má právní rozbory, které říkaly, že je možné, aby se duelu zůčastnil. K nezvolení Radka Vondráčka (ANO) do funkce místopředsedy sněmovny Havlíček řekl, že klub ANO o tom bude v dalších dnech diskutovat a dohodne se na další taktice. Uvedl, že je více variant, ale odmítl je blíže specifikovat. 

Skopeček oponoval, že volební komise měla jasné stanovisko legislativního odboru sněmovny, že je zde neslučitelnost funkcí u ministra Havlíčka s vedením dolní komory. A tak o tom rozhodla v hlasování i sněmovna. Pokud by Havlíček podal demisi na ministerské funce, tak by proti tomu nešlo nic namítat, doplnil.

Hrnčíř obhajoval neúspěšnou kandidaturu předsedy hnutí SPD Tomia Okamury na místopředsedu sněmovny. „Volby byly tajné a nikdy se nedá říci, jak to dopadne. Tedy zda je souboj předem prohraný a předvídat náladu poslanců,“ uvedl.

Považuje za trapné, že když pětikoalice hovoří o poměrném zastoupení ve vedení sněmovny, nezvolí zástupce klubu se 20 poslanci. Zatímco zástupkyni Pirátů se čtyřmi poslanci ano. 

Skopeček obhajoval zvolení Olgy Richterové tím, že je součástí klubu, který tvoří Piráti s hnutím STAN a na tuto koalici připadají dvě místa ve vedení sněmovny. A je na nich, jak si je mezi sebou rozdělí, dodal.

Havlíček k tomu uvedl, že ideologizování se mu nelíbí a když byl někdo zvolen do sněmovny, měl by mít stejné možnosti jako kdokoliv jiný. Zástupkyně Pirátů, kteří mají čtyři poslance, Olga Richterová místopředsedkyní zvolena byla, zatímco zástupce klubu SPD se 20 poslanci zvolen nebyl. Podle Havlíčka – bez ohledu na sympatie či nesympatie, jestli s ním souhlasí, nebo ne – měl být zvolený Tomio Okamura, protože tak rozhodli voličí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie prověřuje nehodu v Hustopečích kvůli dvěma trestným činům

Policie rozšířila prověřování železniční nehody v Hustopečích nad Bečvou, kde v únoru vykolejily a vzápětí shořely cisterny s benzenem, o trestný čin poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Od počátku havárie nehodu vyšetřuje kvůli podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Spis dozoruje přerovské okresní státní zastupitelství. Nikdo dosud nebyl obviněn, řekla přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.
před 18 mminutami

Zemřel herec Alois Švehlík

Zemřel filmový a divadelní herec Alois Švehlík. Přes 35 let patřil k nejvýraznějším postavám hereckého souboru Národního divadla (ND). Uplatnil se také v dabingu. Nositeli ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra bylo 85 let. O jeho úmrtí ve středu informoval tiskový mluvčí ND Tomáš Staněk.
08:11Aktualizovánopřed 22 mminutami

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 2 hhodinami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 3 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
před 15 hhodinami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...