Lídři odpovídali v superdebatě i na otázky připravené umělou inteligencí

27 minut
Superdebata ČT: Volební lídři o budoucnosti
Zdroj: ČT24

ČT24 požádala vědce, kteří spolupracují s Univerzitou Karlovou, aby oficiální životopisy lídrů i části jejich programů, které se týkají budoucnosti, zadali ke zpracování umělé inteligenci jménem Matylda. Ta připravila pro každého účastníka předvolební superdebaty otázku. Odpovídali Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (SPOLU), Vojtěch Filip (KSČM), Jan Hamáček (ČSSD), Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolora), Tomio Okamura (SPD), Vít Rakušan (PirátiSTAN) a Robert Šlachta (PŘÍSAHA).

Matylda: Pane Babiši, jak podle vás bude vypadat svět budoucnosti a co si představujete, že budete v této budoucnosti dělat?

Andrej Babiš (ANO): Já si představuju, jak Česká republika bude nejlepší místo na život v Evropě. A to už jsme. Osmá nejbezpečnější země. My nemůžeme dopustit, aby některé státy, které jsou pod vlivem zelených fanatiků, Evropu zničily. Musíme být aktivní a bojovat v Evropě za naše zájmy. Jsem přesvědčen, že Českou republiku čeká skvělá budoucnost. Máme nejlepší období od vzniku samostatného státu.

Světlana Witowská: A pane Babiši, vy se vidíte kde, v té budoucnosti?

Já se vidím tam, co nám řeknou v sobotu večer naši občané.

Matylda: Pane Fialo, myslíte si, že by umělá inteligence měla být regulována vládou?

Petr Fiala (SPOLU): Nevím, co je myšleno přesně umělou inteligencí a jaká by měla být vládní regulace. Já se s umělou inteligencí setkávám takto poprvé, že se mě ptá slečna, paní Matylda, takže nedokážu říct, jestli tady má být nějaká vládní regulace, nebo ne. Mám radost z toho, že Matylda nemůže volit, a doufám, že nikdy volit nebude. Jako čtenář Karla Čapka vím, jak to s těmi roboty může být. Pokud se bude umělá inteligence rozvíjet, zřejmě nějaká regulace bude, protože regulace vždycky ve společnosti je. Lépe na tu otázku odpovědět neumím.

Matylda: Pane Filipe, děti dnes často ve škole hrají hry, používají WhatsApp, Snapchat, sledují ostatní na Instagramu a TikToku. K čemu se přikláníte –⁠ dětem tyto aplikace ve školách zakázat, nebo povolit?

Vojtěch Filip (KSČM): Jsem přesvědčen, že pro děti je nejlepší, když si mohou hrát venku s ostatními. Podle mého soudu škola je od toho, aby naučila děti něco dalšího pro život. Pokud to bude sloužit k výuce, nechť je to pro výuku důležité a mohou to používat. Pokud to má být na hry, jsem přesvědčen, že to do školy nepatří. Hrát si budou, až budu mít volno po skončení školní docházky, například ve svých kroužcích. A samozřejmě, rodiče musí dbát na to, aby děti kromě nových technologií byly také schopné přijít a zahrát si fotbal, hokej, volejbal, sportovat, hrát divadlo nebo si zahrát v kapele. Prostě aby žily normální život, nikoliv virtuální.

Matylda: Pane Hamáčku, kdybyste se v budoucnosti narodil stejný jako dnes, jen byste byl robot nebo android, co byste na sobě změnil?

Jan Hamáček (ČSSD): Přiznám se, že s roboty nebo androidy nemám zkušenost. Pamatuji si maniodepresivního robota Marvina ze Stopařova průvodce po galaxii, ale tímhle směrem bych se asi nechtěl montovat. Já prostě neumím odpovědět, co bych na sobě změnil. Myslím si, že každý člověk je unikátní produkt. Hodně ho formuje jeho výchova, jeho zkušenosti. Jsem vděčný, že jsem během svého studia mohl získat zkušenosti i v zahraničí a viděl, jak funguje například Velká Británie a její školský systém. Tam nás učili trochu něco jiného, informace si vyhledávat než memorovat nějaká data. Já bych na sobě asi nic neměnil. Už takový, jaký jsem, asi dožiju.

Matylda: Paní Majerová Zahradníková, dnes můžeme stanovit věkovou hranici pro kouření marihuany, pití alkoholu a hazardní hry. Měli bychom udělat zákon, který by stanovil věkovou hranici pro pořizování selfie, pro aktivitu na sociálních sítích a pro hraní počítačových her?

Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolora): Já si osobně myslím, že stanovovat jakoukoli věkovou hranici u těch her a u toho, co jste říkala, je rozhodnutím rodičů a výchovy. To si myslím, že by mělo naprosto vždy zůstat v kompetenci rodičů, aby kontrolovali, jak často jejich děti tráví čas venku, jak často dělají věci pro ně prospěšné a jak často se věnují tomuto. Já osobně jsem proti jakýmkoliv zákazům svobodného chování, takže já osobně jsem si to se syny nastavila. Věřím, že každý rodič ví, co dělá. Co se týká alkoholu a jiných drog, vámi zmíněných, mělo by to být období plnoletosti, tak jak je to v současnosti nastavené od 18 let.

Matylda: Pane Okamuro, co byste dělal, kdybyste měl superschopnost, a jaká by to byla?

Tomio Okamura (SPD): Jsem spokojený s tím, jaký jsem. Pracuji s tím, co jsem dostal do vínku, takže nad tím jsem ani nikdy nepřemýšlel. V druhé části odpovědi bych vyhodnotil velice sympatický vzhled Matyldy. Je zajímavé, že když jsem v Japonsku viděl tuhle umělou inteligenci a ty různé roboty a podobně, tak většinou to jsou právě ty sympatické ženy a mají takový velmi atraktivní vzhled, takže je vidět, že Česká televize jde správným směrem.

Matylda: Pane Rakušane, přejete si, aby systém vypočítával daně automaticky bez lidské účasti?

Vít Rakušan (PirátiSTAN): Vážená Matyldo, děkuju za otázku. Já bych si přál, aby tenhle stát fungoval co nejjednodušším způsobem. Chtěl bych, aby stát šel, i co se výpočtu daní týče, lidem každopádně naproti. Ale neumím si představit, že ten vstupní údaj bych do daňového systému nezadal já jako ten, kterého se to daňové přiznání týká. Tedy vstupní údaj zadávám já s prominutím bez umělé inteligence, zbytek už nechávám na našich elektrizovaných a uměle inteligentních úřadech.

Matylda: Pane Šlachto, co je podle vás na dnešním internetu nejhorší?

Robert Šlachta (PŘÍSAHA): Děkuju za otázku, Matyldo. Na internetu je nejhorší to, že se za ním můžou skrývat a skrývají se za nenávist jevy, které by bez internetu a bez toho, že by lidi mezi sebou komunikovali, tak by to určitě nepadalo. Myslím si, že to je jediný, k čemu šíří, a je to špatně. 

Do superdebaty byli představitelé kandidujících subjektů pozváni na základě zveřejněných volebních pravidel České televize.

109 minut
Předvolební superdebata České televize
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha.
08:56AktualizovánoPrávě teď

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
09:46Aktualizovánopřed 2 mminutami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 5 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 5 hhodinami

Nová kampaň má odlehčit rodinám, které pečují o nemocné blízké

Tři sta tisíc lidí v Česku podřizuje svůj život členu rodiny, který by se kvůli nemoci o sebe sám nepostaral. Jde o domácí pečující, kteří se o blízké většinou starají bez nároku na odměnu i odborné průpravy. Podle lékaře Ferdinanda Poláka se objevily případy, kdy se pacienti museli vrátit do nemocnice, protože se o ně daný člověk již nemohl starat. „Byl nevyspalý, unavený, sám téměř zkolaboval. Pokud nic neuděláme se systémem, tak se to bude opakovat,“ varoval. I proto lékaři pomáhají rodinám zvládnout péči doma. Mnohé ale o pomoci neví. Odlehčit jim chce nová kampaň organizace Dech života s názvem Nestíhám žít, pečuji 24/7.
před 6 hhodinami

Pražská Bulovka přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu

Pražská nemocnice Bulovka v pátek večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Kvůli jednoduchému pinu vybral muž z kradené karty na 120 tisíc

Pražští policisté hledají muže, který začátkem týdne vybral ukradenou kartou z bankomatu skoro 120 tisíc korun. K penězům se podle nich dostal použitím toho vůbec nejjednoduššího PIN kódu. I proto připomínají, aby si lidé volili důmyslnější kombinace. Oficiální statistiky neexistují, nicméně podle databáze uniklých karetních hesel nejčastěji majitelé používají číslice jdoucí po sobě. Mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša rovněž nabádá, aby lidé volili složitější čísla než například 1234. „A už vůbec by si neměli PIN poznamenávat na kartu, protože když vám ji někdo ukradne, tak vám hned ukradne i peníze,“ dodal. Totožnost zloděje policisté zjišťují, zatím ví, že mluvil česky. Doufají, že ho na záběrech někdo pozná.
před 16 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...