Lídři pražských kandidátek debatovali o migraci

15 minut
Lídři pražských kandidátek o migraci
Zdroj: ČT24

V posledních týdnech se s nečekaně rychlým pádem afghánské vlády zvolené v roce 2019 a návratem Talibanu k moci začalo opět hlasitěji hovořit o možném zesílení migrace do Evropy. Lídři pražských kandidátek sedmi politických stran, hnutí a koalic se shodli na tom, že je potřeba bránit se nelegální migraci, na jiných otázkách ale shodu hledali těžko. Jasno nemají ani v tom, zda bylo správné z Afghánistánu evakuovat tlumočníky, kteří v minulosti spolupracovali s českou armádou. Hosty debaty byli Jiří Hynek (PŘÍSAHA), Jana Maláčová (ČSSD), Patrik Nacher (ANO), Josef Nerušil (SPD), Markéta Pekarová Adamová (SPOLU), Olga Richterová (PirátiSTAN) a Marta Semelová (KSČM). Moderoval ji Jakub Železný.

Lídr pražské kandidátky hnutí PŘÍSAHA Jiří Hynek rozdělil lidi, kteří by se mohli pokusit dostat do Evropy, potažmo do Česka, do tří kategorií – uprchlíky, ekonomické migranty, kteří přicházejí kvůli penězům, a ty, kteří se za ekonomické migranty vydávají, ale ve skutečnosti představují „potenciální problém, který mohou znamenat do budoucna“.

Je přesvědčen, že lze všechny, kdo by mohli o azyl v Česku požádat, dostatečně prověřit. „Je to velmi problematické, ale dá se to. Od toho jsou zpravodajské služby, od toho jsou i zpravodajské služby jiných států. Ale musíte to dělat opravdu pomalu, někdy se zdá být ten pomalý postup trochu nehumánní, ale opravdu nemůžete vygenerovat bezpečnostní problém tím, že přijmete někoho, kdo bude vytvářet do budoucna teroristickou buňku,“ řekl.

Jana Maláčová, která se bude o hlasy ucházet jako jednička pražské kandidátky ČSSD, je přesvědčena, že její strana – která byla posledních osm let ve vládě a většinu té doby měla svého člověka na postu ministra zahraničí – dokázala zařídit, že v té době nepřišel do České republiky „ani jeden nelegální migrant“.

Pomoc těm, kdo ji potřebují, je však podle Maláčové potřeba poskytnout. „Lidem, kteří prchají před válkou nebo jistou smrtí, jsou naši spojenci, jsme velmi rychle pomohli. Tak to podle mého názoru má být. To znamená, nenechat ve štychu spojence, lidi, kteří nám pomáhali, když to bylo velmi těžké,“ řekla s odkazem na tlumočníky a další někdejší spolupracovníky českých vojáků, které nechala vláda evakuovat z Afghánistánu.

Lídr kandidátky ANO Patrik Nacher je přesvědčen, že by se opozice měla zdržet kritiky vlády, pokud jde o tuto evakuaci. Podotkl, že to považuje za téma, o němž by žádné spory být neměly. Odmítl, že by Česko s evakuací váhalo příliš dlouho. „Faktem je, že české letadlo tam bylo jako druhé po Spojených státech,“ uvedl.

Opozice podle něj i přes evakuaci 170 lidí nebyla spokojena. „Už nevěděla kudy kam, tak aby nepochválila vládu, pochválila armádu, zřejmě se armáda rozhoduje sama bez rozhodování politiků. Ale tento případ je třeba odlišovat,“ vymezil se nynější poslanec vládního hnutí vůči opozičním politikům a političkám.

SPD podle lídra pražské kandidátky Josefa Nerušila principiálně nesouhlasí ani s tím, aby se z Afghánistánu do Česka dostalo zmíněných 170 lidí. „Nechceme přijmout ani 170 afghánských tlumočníků, protože přijde jeden, spustí se lavina nelegální migrace. Respektive migrace, kdy dojde ke scelování rodin – a nakonec jeden nelegální migrant sem nakonec přijde s celým rodem,“ prohlásil.

Za zásadní považuje, že dotyční dostali za své služby českým vojákům zaplaceno. Nerušil dodal, že se SPD přesto nechce zříct závazků České republiky. „Čeho se zříkáme, je to, aby sem proudili lidé, kteří už dávno měli požádat o azyl někde jinde,“ řekl.

Markéta Pekarová Adamová, která je v čele pražské kandidátky koalice SPOLU, je přesvědčena, že „nikdo normální tady nechce podporovat nelegální migraci“. S lidmi, kteří splňují podmínky pro udělení azylu, však nemá problém.

V současnosti však podle ní není hlavní problém, který má Evropská unie s nelegální migrací, v Afghánistánu. „Kde je největší problém s nelegální migrací? V současné době na litevsko-běloruské a polsko-běloruské hranici, kde (…) kamarád pana Okamury pan Lukašenko dělá ve své podstatě vydírací politiku vůči Evropské unii – tím, že si bere ty lidi jako živou zbraň. To je hlavní problém v současné situaci,“ míní Pekarová Adamová. Proti vyřčenému spojení předsedy SPD Tomia Okamury s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem, o kterém mluvila Pekarová Adamová, se ale ohradil lídr SPD Nerušil.

Lídryně kandidátky koalice PirátiSTAN Olga Richterová se rovněž ohradila vůči politice SPD, která kritizuje evakuaci lidí, kteří pomáhali českým vojákům, z Afghánistánu. Nazvala ji „politikou strachu“, která podle ní „svazuje ruce“ například i v tom, aby se do Česka dostali lékaři a zdravotníci ze zahraničí, kteří by byli zejména v pohraničí.

„Když nám někdo pomáhal, byl náš spolupracovník a partner, nechat ho ve štychu, nechat ho i zabít, by mně přišlo jako zrada, jako něco úplně nelidského. Jsem ráda, že se podařilo konkrétní lidi, kteří nám pomáhali, zachránit,“ uvedla. Zároveň se ale vymezila vůči premiérovi Andreji Babišovi (ANO), kterého nepřímo obvinila, že nenapomáhá začlenění cizinců do české společnosti. „V okolí fabrik pana Babiše on neřeší začleňování, neřeší, jak to tam funguje,“ uvedla.

Lídryně kandidátky KSČM Marta Semelová ovšem podotkla, že spíše než přijímání kohokoli, kdo odešel ze své země, by bylo potřeba zabránit problémům přímo na místě, kde nastaly. „Chtěli bychom řešit migraci v místě, kde problémy vznikají, kde vznikají příčiny. Vznikají většinou z toho důvodu, že vyvážíme na zbraních demokracii. Nemyslím konkrétně jenom nás, ale myslím NATO, myslím USA. Jsou zabíjeni lidé, vzniká hladovění, obrovské migrační vlny, destabilizace,“ prohlásila. Domnívá se, že se tak stalo v Afghánistánu, Libyi nebo Sýrii. Sovětská invaze do Afghánistánu s tím podle ní „není zrovna srovnatelný příklad“.

Konkrétně by chtěla, aby do míst, odkud by mohli ve velkém začít utíkat lidé do Evropy, směřovala „humanitární pomoc, rozvojová pomoc“. Zároveň se ale Semelová zmínila i o ostraze hranic. „Střežit hranice nejenom Schengenu, ale když je to potřeba, střežit případně i hranice vnitřní a vyvodit odpovědnost států, které tu situaci udělaly,“ vyzvala.

Výběr zastoupených uskupení vychází z průzkumu volebního potenciálu od společností Kantar CZ a Data Collect pro ČT, dále z váhy kandidujících subjektů a jejich dlouhodobé podpory zjištěné ve výzkumech volebních preferencí.

Volební potenciál ukazuje, jaký by mohl být maximální možný zisk politického subjektu, pokud by se k němu přiklonili všichni voliči, kteří ho zvažují. Respondenti mohou uvést více stran, mezi nimiž se teprve rozhodnou.

V průzkumu, který se konal mezi 19. srpnem a 3. zářím, se tazatelé ptali tří tisíc lidí. Statistická chyba je maximálně plus minus 1,9 procenta. Výsledky je třeba vždy vztahovat k termínu sběru dat a chápat je jako aktuální volební potenciál ve volbách do Poslanecké sněmovny. Nejedná se tedy v žádném případě o prognózu výsledků voleb.

Pozvánku do debaty dostali zástupci sedmi stran, hnutí a koalic, které se v průzkumu umístily nejvýše. Zástupci ostatních kandidujících subjektů dostali pozvání do Politického spektra a se všemi lídry kandidátek přináší ČT24 rozhovory v Událostech, komentářích.

115 minut
Předvolební debata ČT24: Lídři pražských kandidátek
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 2 hhodinami

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 4 hhodinami

Zvlněná vozovka na D1 vytvořila nebezpečný skok

Na nájezdu na jeden z mostů na D1 u Ostravy ve směru na Brno se vytvořil nebezpečný skok. I při snížené rychlosti tam řidiči často škrtnou podvozkem o povrch silnice a vystavují se tak velmi nebezpečné situaci. „(Skok) může (automobil) nadnést a opravdu letí vzduchem. Málokterý řidič má v praxi natrénováno, aby takovýto manévr zvládl,“ upozorňuje koordinátor BESIP Petr Blahut. Opravy podle Ředitelství silnic a dálnic začnou ještě během léta – nebudou ovšem definitivní, ale pouze provizorní. Čeká se totiž na výsledek soudního sporu týkajícího se materiálu použitého v podloží.
před 5 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Povodí Vltavy hlásí mimořádně nízké průtoky, deště nepomáhají

Na dvou desítkách toků na Chomutovsku již kvůli nízkým průtokům platí zákaz odebírání povrchových vod. Povodí Vltavy potvrzuje, že celá řada míst je na historických minimech. Deště posledních dnů podle něj nepomohly. Situaci zřejmě nezmění ani ty, které mají přijít v tomto týdnu. Kvůli mimořádně nízkým průtokům teď nesmí odebírat povrchové vody například lidé na okraji Jirkova. Vodou nesmějí napouštět bazény, mýt auta nebo zalévat.
před 5 hhodinami

Fiala se dohodl se Starmerem na spolupráci v jaderné energetice

Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně spolupráce v jaderné energetice, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání se svým britským protějškem Keirem Starmerem v Londýně. Britská firma Rolls-Royce podle něj zvažuje, že v Česku postaví továrnu na malé modulární reaktory.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Dvě třetiny lidí jsou pro přísnější regulaci alkoholu

Téměř dvě třetiny dospělých míní, že by v Česku měla být přísnější regulace alkoholu. Ukázal to průzkum think tanku Ministr zdraví, který v dubnu provedla společnost Behavio. Většina dotázaných by byla pro zákaz propagace alkoholických nápojů na akcích pro mladé, pro omezení reklamy či prodeje na benzinových pumpách a v automatech či pro zrušení daňové výjimky pro tiché víno. V průzkumu odpovídala tisícovka lidí, zjištění jsou reprezentativní.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...