Ústavní soud znovu projedná Tempelův případ. Doživotně odsouzeného se zastali ve Štrasburku

Dvě svá starší rozhodnutí v kauze Roberta Tempela, jenž si odpykává doživotní trest vězení, zrušil Ústavní soud (ÚS). Reagoval tak na Tempelův úspěch u Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku a bude se jeho stížnostmi z let 2007 a 2011, které původně odmítl, zabývat znovu. Tempelovým cílem je zrušení odsuzujícího rozsudku a revize celého trestního procesu. Zatím podle usnesení v soudní databázi dosáhl obnovy řízení před ÚS, což je první krok.

Robert Tempel u Krajského soudu v Praze v roce 2008
Zdroj: ČTK

Tempel dostal doživotí za dvojnásobnou vraždu spáchanou v roce 2001. Krajský soud v Plzni muže čtyřikrát osvobodil, pražský vrchní soud ale zprošťující verdikt pokaždé zrušil. Tempel byl pravomocně odsouzen až poté, co vrchní soud přeložil proces z Plzně ke Krajskému soudu v Praze.

Na Ústavní soud se Tempel obracel kvůli přeložení kauzy z Plzně do Prahy a znovu po definitivním uložení doživotního trestu, avšak neuspěl. Obě stížnosti tehdy soud odmítl, nyní bude o obou rozhodovat znovu.

Podle soudu ve Štrasbursku česká justice selhala

Důvodem pro nové kroky v Tempelově kauze je stanovisko štrasburského soudu, který se za odsouzeného muže postavil loni v červnu. Přiznal mu nárok na odškodné zhruba 13 tisíc eur (zhruba 340 tisíc korun). Českou republiku tehdy zkritizoval za „významné selhání justice“ při projednávání mužova případu. Pochybení spočívalo v délce řízení, ale také v přesunu kauzy z Plzně do Prahy.

„Následkem této, z pohledu mezinárodního soudu nepřijatelné změny soudu prvního stupně, trpí tato rozhodnutí vážným nedostatkem spočívajícím v nezákonném rozhodování Krajského soudu v Praze,“ stojí v nynějším usnesení ÚS.

Tempel za vraha označil muže, který v případu svědčil

Vraždy, za něž byl Tempel potrestán, se staly na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku. Tempel tam podle rozsudku předal své oběti 400 tisíc korun za auto, které si údajně chtěl koupit, následně muže zastřelil. Zasáhl podle verdiktu i druhého muže a poté jej bil do hlavy železnou tyčí s kusem betonu a montážním klíčem. Obě těla měl následující den zakopat.

Tempel se hájil tím, že vraždu nespáchal on, ale člověk zvaný Biftek, jenž byl také na místě činu a jenž později v kauze vystupoval jako klíčový svědek.