Policie požádala o prodloužení lhůty v kauze farmy Čapí hnízdo

Policisté požádali o další prodloužení lhůty pro vyšetřování kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, v níž je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Policie chce prodloužit lhůtu do 15. května. Na dotaz ČT to uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Žádost policie posoudí státní zástupce.

Čapí hnízdo
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

„Dnešního dne předložil policejní orgán dozorovému státnímu zástupci zprávu o stavu věci v mediálním prostoru označované jako kauza Čapí hnízdo, kde zdůvodnil prodloužení lhůty pro skončení vyšetřování. Nová lhůta pro skončení vyšetřování je stanovena ke dni 15. května tohoto roku,“ uvedl Cimbala.

Zda bude tento termín konečný, není podle Cimbaly možné předem odhadnout. „Neboť dosud probíhají úkony trestního řízení, bez kterých není možné vyšetřování doplnit ve smyslu závazného pokynu NSZ. Byť je přípravné řízení ze zákona neveřejné a nelze se blíže vyjadřovat k jednotlivým úkonům, je možné potvrdit veřejně známou informaci, že dosud probíhají úkony spojené s právní pomocí ze zahraničí. S ohledem na tuto skutečnost pak není možné zcela přesně určit termín, kdy bude tato vyřízena,“ upřesnil mluvčí.

Lhůta byla v minulosti prodloužena několikrát, naposledy byla stanovena do konce února. Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

Podle dřívějšího vyjádření Cimbaly prodlužuje lhůtu pro vyšetřování policie v návaznosti na aktuální stav věci, prodloužení lhůty pak předloží dozorovému státnímu zástupci. Ten provede ve věci prověrku a v odůvodněném případě lhůtu akceptuje, nebo uloží jinou.

Podstatou kauzy je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Na tu by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svých svěřenských fondů.

Původně policisté obvinili více lidí včetně Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil dozorující státní zástupce Šaroch v květnu 2018. Předloni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie navrhovala podání obžaloby.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.