Státní zástupce znovu prodloužil lhůtu pro vyšetřování v kauze Čapí hnízdo

Státní zástupce Jaroslav Šaroch opětovně prodloužil lhůtu pro vyšetřování v kauze dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo. Na dotaz České televize to uvedla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Kolik času navíc vyšetřovatelé dostali, však neupřesnila, protože si právo na poskytování informací vyhradilo Městské státní zastupitelství v Praze. Jeho reakci ČT zjišťuje. V kauze je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Premiér dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného.

Čapí hnízdo
Zdroj: ČTK Autor: Miloš Ruml

„Mohu potvrdit, že kriminalisté požádali o prodloužení lhůty. Lhůta byla na základě rozhodnutí státního zástupce prodloužena. Ve věci si vyhradilo právo na poskytování informací Městské státní zastupitelství,“ uvedla mluvčí Kropáčová.

Do jakého termínu byla lhůta prodloužena, ČT zjišťuje na Městském státním zastupitelství v Praze. Jeho mluvčí Aleš Cimbala už dříve avizoval, že vyšetřování se může protáhnout do letošního roku. Lhůtu prodloužil státní zástupce Jaroslav Šaroch naposledy loni v srpnu, a to do poloviny prosince.

Policie původně obvinila i Faltýnka a Babišovy blízké

Podstatou případu je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Na tu by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do února 2017, pak jej vložil do svěřenských fondů.

Původně policisté obvinili více lidí včetně Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch v květnu 2018. Loni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie navrhovala podání obžaloby. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman loni 4. prosince po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Mayerové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Při zdůvodnění svého rozhodnutí Zeman uvedl, že je nutné důkladněji vyhodnotit evropskou legislativu a navazující judikaturu, stejně jako otázku zavinění Babiše a Mayerové, která žádost o dotaci pro farmu Čapí hnízdo podepsala.

Podle serveru Seznam Zprávy je nutné pro skončení vyšetřování dokončit analýzu vztahů koncernu Agrofert. Má zjistit, zda v době získání evropské dotace na výstavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo byl ve skupině Agrofert nějaký jiný podnik, který takzvaně působil na stejném trhu.