Policie odložila trestní oznámení Válkové kvůli článku o spolupráci s prokurátorem Urválkem

Policie odložila trestní oznámení, které podala vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) kvůli článku o její někdejší spolupráci s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Podle kriminalistů se podezření z trestného činu pomluvy nepotvrdilo, řekl České televizi mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Válková tvrdí, že se nepodílela na šikaně disidentů, jak se píše v článku uveřejněném loni v lednu na serveru Info.cz. Po kauze se Válková před rokem vzdala kandidatury na veřejného ochránce práv.

Helena Válková
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

„Dotazovaná věc byla policejním orgánem odložena, neboť ve věci nešlo o podezření z trestného činu. Dozor nad zachováním zákonnosti v přípravném řízení vykonávalo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 9,“ uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Válková žádala také omluvu od historika Petra Blažka, který je v článku citován. Vydavatel a šéfredaktor Info.cz Michal Půr i historik Blažek dříve uvedli, že si za informacemi v článku stojí.

Článek z loňského ledna upozornil na to, že Válková sepsala koncem 70. let s Urválkem odborný článek obhajující takzvaný ochranný dohled, zneužívaný komunistickým režimem k šikaně disidentů. Urválek mimo jiné poslal v roce 1950 jako prokurátor na smrt političku Miladu Horákovou.

Poslankyně v trestním oznámení odmítla tvrzení historika Petra Blažka, že musela vědět o zneužívání ochranného dohledu k šikaně odpůrců režimu. Blažek podle ní pro svá tvrzení nemá žádný důkaz.

 Válková se několik dní po zveřejnění zprávy rozhodla nekandidovat na ombudsmanku. Zdůvodnila to jen svým někdejším členstvím v komunistické straně, nikoliv spoluprací s Urválkem. Odejít z funkce vládní zmocněnkyně odmítla, což zapříčinilo rezignaci dvou členů rady vlády pro lidská práva.

Na ombudsmanku navrhoval Válkovou prezident Miloš Zeman. Když se nominace vzdala, nahradil ji prezident bývalým zástupcem veřejného ochránce práv Stanislavem Křečkem. Sněmovna dnes dvaaosmdesátiletého Křečka následně do funkce ombudsmana zvolila. Poslanci mu dali v tajné volbě přednost před vládním zmocněncem u Evropského soudu pro lidská práva Vítem Alexandrem Schormem.