Válková odmítne kandidaturu na post ombudsmanky. Jako důvod uvedla své členství v KSČ

27 minut
Válková v Událostech, komentářích: Odmítnu nominaci na post veřejné ochránkyně práv
Zdroj: ČT24

Bývalá ministryně spravedlnosti a nynější vládní zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková (ANO) v Událostech, komentářích řekla, že při setkání s prezidentem Milošem Zemanem odmítne kandidaturu na post veřejné ochránkyně práv. Prohlášení učinila v průběhu diskuse s bývalým disidentem Jiřím Gruntorádem.

„Řeknu, že odmítnu tu jeho nominaci (prezidenta Miloše Zemana, pozn. red.) a doufám, že se na mě nebude zlobit a nebude mě přemlouvat, protože, jak ho znám a média ho nemají ráda, je to člověk, který nechává vždycky svobodnou vůli. Takže doufám, že to bude respektovat,“ prohlásila Helena Válková v Událostech, komentářích.

Na otázku, zda je tedy jisté, že nebude ombudsmankou, ale řekla, že tím si jistá být nemůže. „Já řeknu, že to odmítnu a on (prezident – pozn. red.) může zase odmítnout to mé odmítnutí. Já to prostě odmítnu,“ uvedla Válková.

V posledních dnech čelila kritice kvůli svému článku z konce 70. let, pod nímž je podepsána společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. To ale za důvod odmítnutí kandidatury Válková nepovažuje. Nominaci podle svých slov odmítne jen kvůli svému členství v Komunistické straně Československa (KSČ).

V souvislosti s kritizovaným článkem s Urválkem, který mimo jiné poslal v roce 1950 na smrt právničku a političku Miladu Horákovou, prohlásila, že za svými odbornými pracemi si dále stojí. Urválek podle ní svůj podpis pod její článek o jejím výzkumu přidal bez jejího vědomí, čemuž se nemohla bránit, jinak by o svou pozici přišla. 

Hostem Událostí, komentářů byl také bývalý disident Jiří Gruntorád. Podle něj je členství v KSČ vedlejší, sám zná lidi, kteří se i jako členové KSČ chovali slušně. Na přímou otázku Válkové, zda ona k nim nepatří, jí odpověděl: „Ne. Vy jste se nechovala slušně. Vy jste napsala dokonce několik odborných článků o ochranném dohledu. V článcích není ani stopa pochybnosti o tom, zda je zákon, nebo není v pořádku, jestli třeba nepoškozuje práva kriminálníků a jejich rodinných příslušníků (…),“ uvedl.

„Někdo, kdo by se měl zabývat ochranou lidských práv a do roku 1989 nevěděl, co jsou lidská práva, tam je ten problém s osobní integritou. Ne v členství v komunistické straně,“ dodal bývalý disident Jiří Gruntorád.

V průběhu celého pořadu vedl spolu s Válkovou debatu o právní povaze institutu ochranného dohledu. Server Info.cz zveřejnil články, v nichž Válková popisuje nutnost resocializace odpůrců režimu. Obhajovala v nich institut ochranného dohledu, který často sloužil i k perzekuci politických odpůrců režimu.

Válková ale trvá na tom, že se institutem ve své odborné praxi zabývala vždy ve vztahu k pachatelům závažných trestných činů a recidivistům. „Nevěděla jsem, že je zneužívaný vůči disidentům,“ zdůraznila.

Podle Gruntoráda se k zákonu vyjádřili zástupci Charty 77, kteří v roce 1984 napsali dopis prezidentovi, ve kterém ho žádali o revizi zákona. „Poněvadž je v samotném základu hluboce pochybný a, nejen podle mého názoru, v tom se shoduje i řada právníků, v rozporu s tehdejším komunistickým právem a tehdejší platnou komunistickou ústavou. Zákon byl inspirován po sovětském vzoru, velmi připomínal takzvané vnitřní vyhnanství sovětské a Charta konstatuje, že výsledkem zákona je porušení nejzákladnějších principů a zásad evropského právního myšlení, které jsou zaručeny také československou ústavou,“ přiblížil v Událostech, komentářích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Cvičitelka, pěvkyně či lékař. Ukrajinci prchající před válkou našli zázemí v Česku

Česko za tři roky plnohodnotné rusko-ukrajinské války udělilo dočasnou ochranu bezmála 400 tisícům ukrajinských uprchlíků. Zhruba čtvrtinu tvoří děti. Čtyřicet tisíc z nich chodí na základní školy. Na středních jich studuje sedm tisíc. Je mezi nimi i Nikita. Bylo mu šestnáct, když na začátku války utekl do Česka. Řada uprchlíků z Ruskem napadené země si našla v Česku práci. Patří mezi ně například cvičitelka Tara, lékař Mykhailo, operní pěvkyně Hanna nebo Liudmyla, která si otevřela vysněnou šicí dílnu.
před 48 mminutami

ČNB loni zadržela na dva a půl tisíce padělaných bankovek a mincí

Česká národní banka (ČNB) loni zadržela 2358 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Znamená to výrazný pokles proti roku 2023 s počtem 4305. Zhruba polovinu padělků tvořily zahraniční měny. U korun odhalila ČNB 704 padělaných bankovek a 454 mincí, což je přibližně třetina předloňského počtu. Informovala o tom členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.
12:31Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vláda chce od KHNP garanci zapojení českých firem do dostavby Dukovan

Český kabinet bude po korejské společnosti KHNP, která by měla v Dukovanech postavit dva jaderné reaktory, ještě před uzavřením finální smlouvy k projektu žádat garanci alespoň třicetiprocentního podílu českých firem na stavbě, uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Pokud se tak nestane, dokázal by si představit posunutí termínu podpisu. Celkově pak platí požadavek na zapojení českého průmyslu do šedesáti procent projektu.
13:40Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Teploty budou až kolem deseti stupňů, pak se vrátí noční mrazy

Přes den bude v týdnu až kolem deseti stupňů Celsia, v noci může zpočátku i mrznout. Srážky budou jen místy, hlavně v úterý a ve středu. V pátek oblačnosti ubude, na víkend se mírně ochladí a noční mrazy se vrátí. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:56Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Fiala: Mezinárodní řád prochází největší změnou od pádu komunismu

Protesty, debaty, výstava či koncert připomínají v Česku třetí výročí dne, kdy Rusko zahájilo plnohodnotný vojenský útok proti Ukrajině. Solidaritu napadené zemi vyjádřil premiér Petr Fiala (ODS), který vystoupil s mimořádným projevem, v němž sdělil, že mezinárodní řád prochází největší změnou od pádu komunismu. Prezident Petr Pavel na Hradě poděkoval dlouhodobým podporovatelům Ukrajiny v Česku. Ocenil, že se nenechali odradit poraženeckými názory nebo osobními útoky.
10:55Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Policie obvinila šestnáct lidí v souvislosti s kauzou nemocnice Motol

Policie obvinila v souvislosti s kauzou nemocnice Motol šestnáct osob, a to z přijímání úplatků, poškození finančních zájmů Evropské unie či praní špinavých peněz. Právní kvalifikace se u jednotlivých obviněných liší, uvedl Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v nemocnici zasahovali od pondělního rána a podle informací médií zadrželi mimo jiné jejího ředitele Miloslava Ludvíka. Ministerstvo zdravotnictví ho z funkce odvolalo.
08:20Aktualizovánopřed 3 hhodinami

První čápi se navzdory mrazům vrátili rekordně brzy

Do Česka se postupně vracejí první čápi bílí. Podle České společnosti ornitologické (ČSO) se tito ptáci od začátku února uhnízdili převážně na západě Čech. Další jedinci tohoto druhu by podle ornitologů mohli z teplých krajin přiletět v následujících týdnech. Jejich dřívější návrat ovlivňuje mimo jiné trend mírnějších zim. Někteří čápi z Česka dokonce neodlétají vůbec nebo se přizpůsobili klimatickým podmínkám a místo Afriky migrují na jih Evropy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Děti přicházejí o spánek. Vědci varují před sociálním jet lagem

Děti a teenageři v Česku spí podle nového výzkumu rok od roku méně. Vloni se poprvé průměrná délka spánku ve všedních dnech dostala pod osm hodin. Vědci varují, že doporučené délky spánku dosáhne jenom polovina českých školáků. A nedostatek se jim nedaří vyrovnat ani o víkendech.
před 6 hhodinami
Načítání...