Plaga: Letošní maturity se upraví, jasno bude koncem týdne

Letošní maturity se kvůli epidemii covidu-19 budou konat v upravené podobě, neměly by se ale úplně zrušit. Uvedl to ministr školství Robert Plaga (za ANO) s tím, že změny představí koncem týdne. Úpravy by podle něj měly zohledňovat zájem maturantů o studium na vysoké škole i jejich uplatnění v praxi.

Plaga již dříve řekl, že v tomto týdnu oznámí své rozhodnutí ohledně podoby letošních maturit. Na konci listopadu ministerstvo nejdřív oznámilo, že u maturit na jaře nepředpokládá redukci žádné části zkoušky. V případě nepříznivého vývoje epidemie covidu-19 se měl nanejvýš změnit termín konání maturitních zkoušek. Zhruba před dvěma týdny ale mluvčí úřadu Aneta Lednová avizovala, že ministerstvo bude reagovat na vývoj, který není tak pozitivní, jak původně předpokládalo.

Podle Plagy jsou ve školství ve vztahu k letošním maturitám dva hraniční tábory. Jeden je přívržencem úřední maturity, tedy úplného zrušení zkoušek, a druhý tábor nechce u zkoušek rušit vůbec nic. „Myslím si, že ta správná cesta je někde mezi těmito dvěma variantami, to znamená, nějaké úpravy maturit budou. To řešení je poměrně složité, ale myslím, že společně s řediteli jsme na dobré cestě a v tomto týdnu jej představíme,“ uvedl ministr.

Babiš je pro zrušení didaktických testů

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli oznámil, že s ministrem jedná o možném zrušení didaktických testů – primárně pro studenty zdravotních oborů, kteří pomáhali v nemocnicích s covidem-19, ale potenciálně i pro všechny ostatní středoškoláky.

„Neměly by se dělat didaktické testy, měla by být školní maturitní zkouška v plném rozsahu, pět zkušebních předmětů,“ uvedl Babiš.

Podle dřívějšího vyjádření předsedy České středoškolské unie Ondřeje Nováčka by maturantům nejvíc vyhovovalo zrušení maturitních testů nebo ústní části maturit. Mohli by tak získat více času pro přípravu nejen na ostatní části, ale i na přijímací zkoušky na vysoké školy, poukázal Nováček.