Lékárny vydaly třikrát více konopí než loni. Pacienti ho mohou jíst i v bonbonech

Spotřeba léčebného konopí v Česku rekordně vzrostla. Téměř jedenácti tisícům pacientů ho letos lékárny vydaly celkem 59 kilogramů. To je víc než trojnásobek loňského objemu. Vyplývá to ze statistik Státní agentury pro konopí pro léčebné použití (SAKL). Lidé tuto rostlinu nejčastěji využívali na mírnění příznaků chronické bolesti. Za zvýšený zájem o konopí může také fakt, že od letošního roku zdravotní pojišťovny proplácejí 90 procent z jeho ceny.

Statistiky od letošního ledna do listopadu potvrzují rostoucí trend užívání konopí. Pro tlumení příznaků chronické bolesti lékaři předepsali 46 kilogramů, na roztroušenou sklerózu bylo vydáno 7 kilogramů. Objem konopí, kterým pacienti léčí Parkinsonovu chorobu, se pak pohybuje v řádech stovek gramů.

Léčebné využití konopí se v Česku uzákonilo v roce 2013, od té doby je jeho používání na vzestupu. V roce 2019 lékaři předepsali 17 kilogramů konopí, v roce 2018 to bylo 4,8. Roste také počet pacientů. Zatímco v roce 2018 jich bylo 811, o rok později 3724 a letos eviduje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) 10 690 lidí, kteří si do konce listopadu konopí vyzvedli.

Želatinové bonbony

„Česká republika je navíc unikátní v tom, že pacienti berou konopí orálně, ve formě želatinových bonbonů, které se při snězení aktivují tělesným teplem,“ popisuje průkopník této léčby a vedoucí Centra léčby bolesti ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně Radovan Hřib. „Snížili jsme tím průměrnou spotřebu pacienta na 6 gramů měsíčně,“ dodává.

Tento způsob, na rozdíl od kouření či vaporizace, dosahuje stejných léčebných účinků při použití menšího množství konopí. Konečné číslo by tak při vynechání této metody bylo podle Hřiba ještě vyšší.

Stejně tak by se množství vydaného léčebného konopí ještě navýšilo, kdyby situaci v zemi neovlivnila koronavirová pandemie. Nedošlo kvůli ní totiž na potřebné školení lékařů o konopné léčbě. „Kvůli koronaviru nám tento rok velmi málo stoupá počet lékařů, kteří mohou konopí předepisovat,“ popisuje Hřib s tím, že jeho pracoviště letos předepsalo zhruba 20 procent veškerého léčebného konopí v Česku.

Prvním krokem k exportu konopí by byla novela

Pacienti mají k dispozici konopí ze zahraničí nebo od jednoho českého producenta – Elkoplast Slušovice. Větší konkurenční prostředí a možnost vývozu českého konopí od poloviny příštího roku umožňuje připravovaná novela zákona o návykových látkách. „S vývozem dlouhodobě počítáme a už podnikáme patřičné kroky,“ uvádí majitel Elkoplastu Ladislav Krajča.

Zájemci o pěstování léčebného konopí pro domácí i zahraniční trh budou mít teprve po přijetí novely možnost ucházet se o certifikát správné výrobní praxe a licenci k pěstování rostlin konopí u SÚKL. Kromě toho budou ještě muset získat povolení k zacházení s návykovými látkami od ministerstva zdravotnictví. Tento trojí systém kontroly má podle ministerstva zaručit, aby nedocházelo k úniku konopí na černý trh, a také zachovat zdravotní bezpečnost finálního produktu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Plaga zkrátil školní rok, skončí v pátek 26. června

Školní rok na základních a středních školách a konzervatořích letos skončí v pátek 26. června, rozhodl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Ministerstvo školství o tom informovalo na webu. Původně měl školní rok skončit v úterý 30. června. Opatření podle ministerstva vychází z organizačních a provozních potřeb škol, zároveň zohledňuje chování značné části rodin.
15:57Aktualizovánopřed 8 mminutami

Soud poslal do vazby i pátého zadrženého v případu požáru ve zbrojovce

Pardubický soud v úterý odpoledne poslal do vazby i pátého člověka zadrženého v případu zapálení haly zbrojovky LPP Holding v Pardubicích. Žalobce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze sdělil, že důvodem k rozhodnutí o vazbě jsou obavy, aby dotyčný neutekl, neovlivňoval svědky a neopakoval trestnou činnost. Neupřesnil ale, zda je to Čech, nebo cizinec, muž, či žena. Podle informací ČTK jde o ženu.
18:13Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Mercedes-Benz Trucks plánuje v Chebu závod, chce zaměstnat přes tisíc lidí

Značka Mercedes-Benz Trucks z německé automobilové skupiny Daimler Truck plánuje otevřít závod v Chebu. Podnik s výrobní kapacitou kolem 25 tisíc vozů dle společnosti zaměstná více než tisícovku lidí. Mimo jiné ve výrobě, ale také v oblastech jako IT, kontrola kvality či údržba. Investice přinese Česku 31 miliard korun do hrubého domácího produktu a 14 miliard do veřejných rozpočtů, prohlásil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).
16:49Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Drahá ropa zvyšuje náklady chemických firem, mají problémy i s dodávkami

Chemický průmysl v Česku čelí růstu nákladů i problémům s dodávkami surovin. Hlavní příčinou je současné prudké zdražování ropy a zemního plynu, což jsou klíčové suroviny pro výrobu. Firmy už nyní jednají se svými dodavateli o navýšení plateb za dodávky, zatím v průměru o přibližně deset procent. U vybraných surovin to ale může být i výrazně více, vyplývá z informací Svazu chemického průmyslu. Firmy odhadují, že v případě trvání konfliktu v Íránu po dobu více měsíců bude mít současná situace pro evropské i české podniky fatální důsledky.
12:25Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Babiš požádal Fica, aby Slovensko ukončilo stav ropné nouze

Vlády Česka a Slovenska v úterý poprvé po třech letech společně jednaly. Naposledy se takové konzultace uskutečnily v březnu 2023, zhruba o rok později je tehdejší vláda Petra Fialy (ODS) přerušila kvůli odlišným názorům na některá témata zahraniční politiky. Premiér Andrej Babiš (ANO) během setkání svého slovenského protějšku Roberta Fica (Smer) požádal, aby Slovensko ukončilo stav ropné nouze. Fico v reakci uvedl, že Slovensko tak učiní, až budou splněny podmínky.
03:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Loni se narodilo nejméně dětí za dobu měření. Počet obyvatel stagnuje

Loni se v Česku narodilo 77 600 dětí, nejméně v historii statistického zjišťování sahajícího do roku 1785, vyplývá z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Porodnost v zemi klesá čtvrtým rokem po sobě. Počet obyvatel v minulém roce přesto vzrostl o zhruba 6300 na bezmála 10,916 milionu, přírůstek nicméně zajistila jen zahraniční migrace. Meziročně ubylo sňatků, zatímco úmrtí a rozvodů mírně přibylo. Téměř polovina dětí se rodí mimo manželství.
10:20Aktualizovánopřed 5 hhodinami

99:1, ne 50:50, ohrazují se odborníci vůči zpochybňování vakcín

Zástupci České lékařské společnosti J. E. Purkyně upozornili, že proočkovanost proti některým nemocem se v tuzemsku zhoršuje. Odborníci proto doporučují, aby se aktivně pracovalo na proočkovanosti a prevenci. Koaliční SPD žádá po ministerstvu zdravotnictví změny v očkovací strategii. Zásadní úpravy hlavních cílů strategie ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dlouhodobě odmítá. Nebude ale státem placená kampaň za padesát až osmdesát milionů korun, se kterou strategie počítala.
10:30Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Policie zadržela podezřelého z útoku na Ruský dům, sám se přihlásil

K útoku zápalnými lahvemi na budovu Ruského střediska vědy a kultury (RSVK) v Praze 6, označovanou jako Ruský dům, z minulého týdne se sám přihlásil cizinec. Policie ho zadržela, v úterý s ním budou provedeny standardní úkony trestního řízení. Zadržený uvedl, že akci plánoval a připravoval se na ni od léta 2025.
10:36Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...