Kvůli pašování drog do pardubického vězení obvinila GIBS třináct lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila 13 lidí kvůli výrobě a pronášení drog a také dalších zakázaných předmětů do pardubické věznice. Využívali k tomu šéfkuchaře zaměstnaného ve vězení, který pervitin předával jednomu z vězňů. Ten drogy distribuoval mezi ostatní vězně společně se svým odsouzeným bratrem.

Ilustrační fotografie: Pervitin
Zdroj: ČTK/Imago stock&people

Výrobu drog podle inspekce zajišťovala přítelkyně jednoho z odsouzených bratrů a jejich otec zajišťoval provoz bankovních účtů a nakládal s penězi za prodej. Oba předávali drogy kuchaři jako prostředníkovi buď osobně mimo areál věznice, nebo přehozením balíků přes zeď vězeňského areálu.

Kromě narkotik do vězení dostávali také další zakázané věci včetně mobilních telefonů, s jejichž pomocí potom odsouzení komunikovali. Pervitinu a dalších věcí se od podzimu loňského roku do letošního června ve věznici prodalo přibližně za tři čtvrtě milionu korun.

Čtyři laboratoře na výrobu pervitinu

Při domovních prohlídkách byly zajištěny čtyři laboratoře na výrobu pervitinu a přes 300 gramů drogy. Proti pěti osobám bylo zahájeno trestní stíhání pro nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, pro účast na organizované zločinecké skupině a pro maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. „V případě prokázání viny jim hrozí až desetiletý trest odnětí svobody,“ uvedla mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Inspekce také obvinila dalších osm civilistů, kteří se na trestné činnosti podíleli. Viní je z účasti na organizované zločinecké skupině, výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy nebo z maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.