Manipulaci se zakázkami bývalý starosta Prahy 11 odmítá, podle obžaloby předražil opravy dětských hřišť

Bývalý starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský v úterý u pražského městského soudu odmítl obžalobu, která ho viní z uzavření smluv na předražené či fiktivní práce na rekonstrukci dětských hřišť a nevyužívaných ploch na území Chodova a Hájů.

Dalibor Mlejnský
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Mlejnský čelí obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby, porušení povinnosti při správě cizího majetku a poškození finančních zájmů EU. V případě odsouzení mu hrozí pětiletý až dvanáctiletý trest vězení. Spolu s dalšími sedmi lidmi údajně způsobil škodu za desítky milionů korun.

Bývalý starosta podle své výpovědi nevěděl, že by smlouva s vítězem tendru na zvelebení ploch v jedenácté městské části nebyla v pořádku. „Jediné, co mi rada uložila, bylo podepsat smlouvu s vítězem soutěže,“ prohlásil Mlejnský.

Dokument připravovali jiní zaměstnanci a zkontroloval ho právník a ekonomický pracovník. Mlejnský prý neměl žádné pochybnosti. Dodal, že podepisoval veškerá usnesení rady městské části.

Obžaloba se týká veřejné zakázky z roku 2009 na rekonstrukci zanedbaných ploch v jedenáctém pražském obvodu. Při ní se mělo mimo jiné renovovat přes 60 dětských hřišť. Městská část na to dostala peníze od Evropské unie.

Práce však byly podle státní zástupkyně Bohuslavy Friedlové předražené. Vítězná firma si naúčtovala stavební a bourací práce, opravy a úpravy terénu v mnohem větším rozsahu, než provedla. Městská část nyní žádá po obžalovaných 45 milionů korun. Náhradu škody chce i magistrát.

Osm obžalovaných lidí

Tendr vyhrála společnost Pragflora, jejíž předseda představenstva Milan Schejbal však byl podle státní zástupkyně zároveň jednatelem firmy, která vytvořila podklady k zadávací dokumentaci zakázky s předpokládanou hodnotou přes 40 milionů korun. Nabídka, kterou firma učinila, nesplnila podle obžaloby podmínky tendru.

Mlejnský pak se Schejbalem podepsal smlouvu, která se ale údajně lišila od smlouvy, kterou společnost předložila v soutěži. Bývalý starosta podle státní zástupkyně Friedlové podepsal i další smlouvy na vícepráce, které společnost nikdy neprovedla.

Další škodu Mlejnský a představitelé městské části podle obžaloby způsobili tím, že po společnosti Pragoflora nevymáhali pokuty za nesplněné dodávky. Ani s touto částí však Mlejnský nesouhlasí. „Starosta ani rada nebyli těmi orgány, které ukládaly sankce,“ uvedl.

Spolu s bývalým starostou jedenácté městské části se u soudu zodpovídá dalších sedm lidí. Je mezi nimi například někdejší místostarostka Prahy 11 Eva Vosecká či vedoucí majetkoprávního odboru radnice Kvido Boublík. Obžalován je i Schejbal. Líčení je naplánováno až do druhé poloviny října.

Mlejnský byl starostou Prahy 11 od roku 2006 do roku 2014. Figuruje i v dalších kauzách.