A přece se léčí. Nemocnice Na Pleši nepřerušila chod ani po hromadném policejním obvinění

Nahrávám video
Reportáž: Případ středočeské nemocnice Na Pleši
Zdroj: ČT24

Nemocnice Na Pleši v Nové Vsi pod Pleší, ve které kriminalisté z podílu na podvodu obvinili bezmála šedesát lidí z řad zdravotnického personálu i pacientů, dál pokračuje v běžném provozu. Na zařízení se zaměřili kriminalisté kvůli podezření, že od pojišťoven inkasovalo peníze za neprovedené úkony. Podle vlastního forenzního auditu nemocnice se žádný trestný čin nestal.

Soukromé zařízení v Nové Vsi na Příbramsku má dvě stě lůžek a specializuje se na léčbu pacientů s rakovinou či plicními chorobami nebo péči o umírající. Podle policie se zde vykazovaly fiktivní zákroky nejméně od února 2011 do konce roku 2015 a pojišťovnám měla vzniknout devatenáctimilionová škoda.

Kriminalisté v obsáhlé kauze, kterou dozoruje Krajské státní zastupitelství v Praze, obvinili 58 lidí, mimo jiné jsou to pacienti tohoto nestátního zdravotnického zařízení, kteří prý vědomě souhlasili s tím, že poskytnou své údaje k fiktivnímu vykazování hospitalizace.

Převážně se ale má jednat o sestry a lékaře, z nichž někteří už v zařízení nepracují. Všichni jsou stíháni na svobodě. „Osobám, které mají zásadní podíl na spáchané trestné činnosti, hrozí trest odnětí svobody od pěti do deseti let,“ dodává mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Iva Knolová.

Mezi obviněnými je i právnická osoba, kterou má být právě nemocnice, jak uvedl i její jednatel a prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Podle něj peníze nikdo neukradl. „Všechny peníze šly na léčení – nikdo si nic nebral, nevyplácel se zisk, nic. Pojišťovny neměly námitky, i když se věc řeší roky. Teď je to největší zločinné spolčení (podle obviněných) za historii ČR. Mě osobně ani lidi z mého okolí nikdo neviní,“ napsal.

Nejistá budoucnost

Sama nemocnice pak pokračuje v provozu, včetně ambulancí, a to přesto, že jí policie zablokovala účty. Podle ředitele Martina Kotta měla pouze na čtyři až pět dní problém s cash flow, to už se ale vyřešilo.

„Obstavené účty jsou, to je asi běžný postup Policie České republiky. Pokud bylo usnesení, tak součástí usnesení je toto obstavení. Ale druhý majitel se k tomu postavil tak, že všechny tyto věci srovná a my jedeme dál,“ uvedl Kott. Druhým majitelem vedle Šmuclera je podle údajů z obchodního rejstříku Jan Hromádka.

Vedení nemocnice zatím neuvažuje, že by někoho z obviněných potrestalo. Nechalo si zpracovat vlastní forenzní audit, podle kterého se žádný trestný čin nestal. Jaká bude budoucnost nemocnice, není známo. Šmucler prý se společníkem řeší, jestli bude pokračovat. „Já v tom pokračovat určitě nechci,“ řekl Českému rozhlasu. Kott to nechtěl komentovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nejen řidiči a kurýři, ale i uklízečky či opraváři. Platformová práce je na vzestupu

Digitálním platformám v Česku každý rok přibývá zákazníků i míst, kde působí. Alespoň jednou měsíčně si takzvanou platformovou prací vydělává zhruba 145 tisíc lidí, vyplývá ze studie Centra ekonomických a tržních analýz (CETA). A nejde už jen o kurýry či řidiče. V nabídce jsou i řemeslnické práce, úklid, opravy či hlídání dětí. Pravidla v EU upravuje směrnice, kterou má Česko převzít do 2. prosince. Resort práce a sociálních věcí už představil návrh příslušného zákona.
před 56 mminutami

Vláda projedná svůj legislativní plán, probrat by mohla i požár v Pardubicích

Ke svým legislativním plánům na letošní rok se v pondělí vrátí vláda Andreje Babiše (ANO). Před měsícem ministři projednávání dokumentu přerušili, protože premiérovi vadilo, že ho kabinet dostal k projednávání s rozpory mezi jednotlivými připomínkovými místy. Vláda se pravděpodobně bude zabývat i pátečním požárem v pardubické hale firmy, která mimo jiné vyrábí drony pro Ukrajinu. Policie požár prověřuje pro podezření na teroristický útok, v pátek se kvůli němu sešla i Bezpečnostní rada státu.
před 1 hhodinou

Zbrojovka po požáru v Pardubicích očekává škody ve stamilionech

Zbrojařská společnost LPP Holding předpokládá, že škody po pátečním požáru v její hale a administrativní budově v Pardubicích budou ve stamilionech korun. Televizi Nova to v neděli řekla a ČTK potvrdila mluvčí firmy Martina Tauberová. Policie požár prověřuje pro podezření na teroristický útok. Pracuje se čtyřmi verzemi vzniku požáru, u všech s podezřením na úmyslné zavinění. Ohledání místa ukončili policisté v neděli ráno.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

VideoTejc chce snížit počet soudů a státních zastupitelství, mají se slučovat i rušit

Ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO) chystá reformu soudnictví, v rámci níž chce rušit či slučovat soudy a státní zastupitelství. Očekává úspory a větší efektivitu. „Hlavním cílem je, abychom neměli přebujelý management,“ vysvětlil ministr, který chce rovněž zpomalit jmenování nových soudců. Opozice i někteří justiční funkcionáři však varují před možným snížením dostupnosti spravedlnosti i technickou náročností reformy. Prezident Soudcovské unie Libor Vávra se obává technických problémů při migraci dat a upozorňuje na problematické aspekty nejmenování nových soudců. Místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Karel Dvořák (STAN) plán považuje za krátkozraké rozhodnutí. Prezident Unie státních zástupců Tomáš Foldyna proti slučování státních zastupitelství není.
před 10 hhodinami

Vládní slib o nižší firemní dani možná padne. Schillerová preferuje zrychlení odpisů

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) řekla České televizi, že namísto snížení daně z příjmu firem z 21 na 19 procent se kloní ke zrychlení firemních odpisů. V programovém prohlášení kabinet přitom avizoval obojí, ministryně ale nyní vzkazuje, že to si stát dovolit nemůže.
před 10 hhodinami

Za bezpečnost odpovídá i stát, tepal Červíček výrok Babiše. Vondráček se premiéra zastal

Nedělní debata moderovaná Martinem Řezníčkem se věnovala především požáru haly LPP Holdingu v Pardubicích. Senátor a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS) kritizoval výrok premiéra Andreje Babiše (ANO), podle něhož si mají firmy zajišťovat bezpečnost především samy, zatímco předseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) premiéra hájil a mluvil o nutnosti spolupráce. Šéf Pirátů Zdeněk Hřib označil Babišův výrok za nehorázný. Vládní zmocněnec Filip Turek (za Motoristy) odmítl, že by kabinet v oblasti bezpečnosti něco zásadního zanedbal. Hosté diskuse se věnovali také tomu, kdo má Česko zastupovat na červnovém summitu NATO.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

VideoHosté Nedělní debaty mluvili o demokracii a občanské společnosti

Na sobotní demonstraci Milionu chvilek proti určitým krokům vlády se dle organizátorů v Praze na Letné sešly statisíce lidí. Podle předsedy spolku Mikuláše Mináře je to signál pro vládu, ale i zpráva pro opozici. Občany vybídl, aby podporovali politické strany nebo do nich i vstoupili. „Každý si musí najít svůj způsob občanské iniciativy,“ míní Minář. Bývalý novinář a politik Vladimír Mlynář se proti rétorice Milionu chvilek vymezil. „Nemám pocit, že je unášen stát,“ podotkl Mlynář s tím, že ačkoli se mu řada vládních kroků nelíbí, „důvod jít demonstrovat neviděl“. Ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek s Mlynářem souhlasí v tom, že podstata demokracie ohrožena není, demonstraci však vnímá jako kultivovaný dialog s vládou. „S oponentem se má hledat kompromis,“ myslí si Pánek. Nedělní debatu ČT moderoval Martin Řezníček.
před 15 hhodinami

Dotace na zadržování vody v krajině se tenčí, resort chce do budoucna víc peněz

Dotace na revitalizace toků a budování tůní se tenčí. Jde o poslední peníze na opatření, jak udržet vodu v krajině. Možnost žádat o podporu skončí v červnu. A nejde jen o ně. Ministerstvo životního prostředí už také rozdělilo víc než tři čtvrtiny prostředků, které má z unijních fondů k dispozici.
před 17 hhodinami
Načítání...