Válková odmítla odstoupit z funkce zmocněnkyně pro lidská práva. Vysvětlovala ministrům svou kauzu

Vláda v pondělí nehlasovala o tom, jestli poslankyně Helena Válková (ANO) skončí ve funkci zmocněnkyně kabinetu pro lidská práva. Kabinet o tom sice na návrh vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) jednal, po vystoupení Válkové ale ministři o jejím setrvání nehlasovali. Válková podle informací ze zasedání před ministry vystoupila a odmítla při tom možnost, že by funkci mohla opustit sama.

Helena Válková
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) po jednání kabinetu řekla, že Válková ministrům předložila materiál, kde popisuje okolnosti vzniku kritizovaných článků včetně rozboru situace v 70. letech. Na jednání vlády byla Válková podle ministryně přizvána proto, aby vysvětlila situaci.

„My jsme ji vyslechli. Ona nám rozdala materiál, kde to vysvětluje, včetně historické a faktické analýzy,“ uvedla vicepremiérka. Někdejší ministryně spravedlnosti podle ní nyní připravuje trestní oznámení a žalobu na ochranu osobnosti kvůli výrokům, které na její adresu v médiích zazněly.

Válková už minulý týden ustoupila od kandidatury na ombudsmanku po zveřejnění informací o článku z konce 70. let, pod kterým je podepsána společně s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Zdůvodnila to ale svým někdejším členstvím v komunistické straně. V souvislosti s kritizovaným článkem s Urválkem, který mimo jiné poslal v roce 1950 na smrt právničku a političku Miladu Horákovou, prohlásila, že za svými odbornými pracemi si dále stojí.

Podle kritiků by ale měla opustit i funkci zmocněnkyně. Šéf ČSSD Hamáček v pondělí avizoval, že návrh na odvolání Válkové premiérovi Andreji Babišovi (ANO) předloží. O setrvání Válkové ale podle něj fakticky rozhodne ANO, protože disponuje deseti členy vlády a ČSSD jen pěti. Válková je zmocněnkyní od loňského května, kdy ji jmenovala vláda.

K odchodu z rady pro lidská práva vyzval Válkovou i její člen

Post zmocněnce měly už dřívější vlády, poprvé vznikl v roce 1998. Před Válkovou úřad zastávalo pět mužů a dvě ženy. Některé kabinety pak měly ministryni či ministra pro lidská práva. Pozici zmocněnce loni v červnu obnovil první Babišův kabinet. Do funkce pak jmenoval tehdejší náměstkyni úřadu vlády pro lidská práva Martinu Štěpánkovou, která loni ke konci března funkci opustila. 

K rezignaci na funkci zmocněnkyně i k odchodu z Rady vlády pro lidská práva vyzval o víkendu Válkovou mimo jiné člen rady Tomáš Němeček. Válková by podle něj měla rezignovat nejpozději do čtvrtečního jednání, jinak z rady odejde on sám. „Teď je už pocit trapnosti při sledování činů a výroků profesorky Válkové nesnesitelný,“ uvedl na Facebooku.

video Vláda jednala o Válkové i o aukci kmitočtů pro 5G sítě
Video Studio ČT24
video

Vláda jednala o Válkové i o aukci kmitočtů pro 5G sítě

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v pondělí prohlásil, že se Válková způsobem své obhajoby fakticky diskvalifikovala pro politické funkce.

Kritická je také opozice. „Paní Válková nebyla kvůli své minulosti přijatelnou kandidátkou na ombudsmanku. A nemůže zůstat ani ve funkci vládní zmocněnkyně. Čím dříve tuto ostudu vláda ukončí, tím lépe,“ napsal dnes na Twitteru šéf ODS Petr Fiala. 

Úřad vlády podle Schillerové a ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) o víkendu oslovil zástupce všech vládních rad spadajících pod vládní zmocněnkyni. „Všichni se shodli, že Válková vykonala kus práce,“ uvedla Schillerová. Válkové se podle ní za osm měsíců podařilo zvládnout víc, než některým jejím předchůdcům za mnohem delší dobu.

Setrvání Válkové ve funkci přesto nevítají všichni. „Měla by se ho vzdát, stejně jako se vzdala své kandidatury na ombudsmanku,“ řekl předseda Ligy lidských práv Dan Petrucha.